Meridyen Nedir Hakkında Bilgi

Meridyen Nedir

Meridyen anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Meridyen Nedir, Meridyen Ne Anlama Gelir, Meridyen Ne Demektir, Meridyen Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Meridyen ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Meridyen Anlamı

Dünya üzerinde bir noktanın yerini belirtmek için yeryuvarlağı üzerine çizildiği varsayılan daire. Ekvator dairesi 360 parçaya bölünür ve her parça kutuplara birleştirilerek meridyenler elde edilir. Bütün meridyen dairelerinin boyları eşittir ve iki meridyen arasındaki uzaklık en büyük değerini ekvator üzerinde alır (yaklaşık 111 km). Londra’da Greenwich Rasathanesi’nden geçen meridyen “başmeridyen” olarak alınmıştır. İki nokta arasındaki uzaklığı bulmak için bundan yararlanılır. Gökbilimde de Dünya’yı merkez olarak alan ve gökcisimlerini aynı uzaklıkta kabul ederek çizilen hayali gökküresi üzerinde, Dünya’nın kutuplarının izdüşümü olan noktalardan geçen her çember “meridyen dairesi” olarak adlandırılır.

Konu ile ilgili aramalar: Meridyen Nedir Meridyen ödev ara Meridyen kelime anlamı Meridyen sözlükte ara Meridyen ansiklopedi bilgi bankası ara Meridyen ne demek Meridyen neye denir

Meridyen ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver