Mercimek Faydaları Nelerdir-Yeşil Mercimek Faydaları Nelere İyi Gelir Hakkında Bilgi

Aşağıda Mercimek Faydaları Nelerdir-Yeşil Mercimek Faydaları Nelere İyi Gelir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mercimek Faydaları Nelerdir-Yeşil Mercimek Faydaları Nelere İyi Gelir

Mercimek anadolu kültürünün vazgeçilmez besinlerinden birisidir. mercimek çorbası, mercimek köftesi (mercimekli köfte) mercimek mantısı, mercimek böreği ve daha aklımıza gelmeyen onlarca mercimekli yemek sofralarımızı süslüyor. İster yeşil mercimek isterse kırmızı veya sarı mercimek tüketin mercimeğin bol lifli yapısı ve diğer tohumlu bitkiler ile kıyaslanamayacak kadar yüksek oranda orotein içermesi nedeniyle küçük büyük herkese tüketmelerini şiddetle önerdiğimiz bir besindir. Şimdi mercimeğin içinde neler var ona bir göz atalım ve kırmızı-yeşil mercimeğin sağlığa faydaları hakkında sizlere güzel bilgiler sunalım.

Mercimek: Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengindir.

Mercimek Faydaları Nelerdir
Mercimeğin Faydaları Nelerdir

Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücuda ve zihne güç verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gözlere de yararlıdır. Mercimeğin kalori değeri de yüksektir. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Kansızlara faydalıdır. Anne sütünü attırır. Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır. Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya yardımcı olur.

Kalp krizi riskini azaltır. Bağırsakları çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Mercimek Nasıl Kullanılır?

Mercimek genellikle çorbası yapılarak tüketilir. Ayrıca yemeklere de katılır. Mercimek kaynatılıp suyu içilirse göğüs ağrılarını hafifletir ve öksürüğü keser.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver