Mercidabık Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Mercidabık Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Mercidabık Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mercidabık Savaşı Nedir, Mercidabık Savaşı Ne Anlama Gelir, Mercidabık Savaşı Ne Demektir, Mercidabık Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mercidabık Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mercidabık Savaşı Anlamı

Mercidabık Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır

Osmanlı Devleti ile Memlûkler arasında yapılan ve Memlûklerin yenilgisiyle sonuçlanan savaş (24 Ağustos 1516). Eski Baharat ve İpek yollarının denizlere kayması ve Avrupalıların eline geçmesi Osmanlı ekonomisini, buna bağlı olarak da Osmanlı politikasını etkilemiş, Osmanlı Devleti, gelişme yönünü doğuya doğru kaydırmıştı. Bunun sonucu olarak Osmanlılar önce Safeviler sonra da Memlûkler ile çatıştılar.

Osmanlı ordusu ile Memlûk ordusu ilk olarak Halep yakınlarında Mercidabık denilen yerde karşı karşıya geldiler. Osmanlı ordusu merkezde padişah I. Selim ve kapıkulu askerleri, sağ kolda Anadolu Beylerbeyi Zeynel Paşa komutasında Anadolu askerî, sol kolda Rumeli Beylerbeyi Küçük Sinan Paşa komutasında Rumeli askeri olmak üzere savaş düzeni aldı. Buna karşılık Memlûklerin sağ kol kuvvetlerine Hayırbay, sol kol kuvvetlerine Sibay komuta ediyordu. Merkezdeyse Sultan Kansu Gavri komutasındaki kuvvetler bulunuyordu. Savaş başladıktan sonra ilk önce Hayırbay’ın komuta ettiği Memlûk ordusunun sağ kanadı bozuldu, bunu sol kolun bozgunu izledi. Sultan Kansu Gavri etrafındakilerle savaş alanında yalnız kaldı. Halep’e kaçmak istediyse de çölde öldü. Bu savaştan sonra Halep, Hama, Humus ve Şam Osmanlıların eline geçti.

Konu ile ilgili aramalar: Mercidabık Savaşı Nedir Mercidabık Savaşı ödev ara Mercidabık Savaşı kelime anlamı Mercidabık Savaşı sözlükte ara Mercidabık Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Mercidabık Savaşı ne demek Mercidabık Savaşı neye denir

Mercidabık Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver