Mercek Nedir Hakkında Bilgi

Mercek Nedir

Mercek anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mercek Nedir, Mercek Ne Anlama Gelir, Mercek Ne Demektir, Mercek Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mercek ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mercek Anlamı

En az biri eğri olmak üzere, düzgün eğrilikli iki yüzeyi olan ve genellikle cam, plastik, kuvars gibi saydam bir madde parçası. Mercekler ışığı kırar, yani dalga yüzeylerinin eğriliklerini değiştirerek ışığın belli bir yere toplanmasına yarar. Bu nedenle fotoğraf makinesi, gözlük, mikroskop, dürbün gibi optik araç ve aygıtlarda kullanılırlar. En çok kullanılanı küresel merceklerdir.

İnce kenarlı ve kalın kenarlı olmak üzere iki çeşittirler. Merceğin iki yüzeyinin eğrilik merkezlerinden geçtiği varsayılan doğruya “optik eksen”, bu eksenin merceği kestiği noktaya da “optik merkez” denir. Kalın mercekler (yani yüzeylerinin odak uzaklıklarına ya da merceğin odak uzaklığına göre kalınlığı ihmal edilebilir olmayan mercekler) için, optik merkez, yüzeyden uzak ve içerde bir noktadır. Optik merkezden geçen ışınlar kırılmazlar. Optik eksene paralel gelen ışınlar ise odak adı verilen ve optik eksen üzerinde yer alan belli bir noktadan geçecek biçimde kırılırlar.

Konu ile ilgili aramalar: Mercek Nedir Mercek ödev ara Mercek kelime anlamı Mercek sözlükte ara Mercek ansiklopedi bilgi bankası ara Mercek ne demek Mercek neye denir

Mercek ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver