Menopoz Sonrası Kanama, Menopoz Sonrası Kanama Görülmesi, Menopoz Sonrası Kanama Neden Olur

menopoz sonrası kanama nedenleri nelerdir, menopoz sonrası kanama olması, menopoz sonrası kanamalar, menopoz sonrası kanamanın nedeni

Menopoz sonrası kanama nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda meydana gelen anormal kanamalarının bir sebebi olduğu gibi menopoz dönemine giren kadınlarda da görülen kanamanın mutlaka bir nedeni vardır ve ihmal edilmeden araştırılması gerekir. Normal kabul edilmeyen bu durumun önüne geçilemez bir soruna yol açmaması için erkenden tedavisi gereklidir. Peki ama menopoz sonrası kanama nedenleri nelerdir?

 

Yumurta fonksiyonları biten, artık adet görmeyen menopoza girmiş kadınlarda birçok değişim meydana gelmektedir. Bu değişimlerden en dikkat edilmesi gereken ise kanamaların bir süre sonra yeniden başlamasıdır. Böyle bir durumda jinekolojik muayene gereklidir.

 

Menopoz sonrası kanamanın nedenleri


Menopoz sonrası hormon tedavisi gören kadınların kullandıkları ilaçlar, bazılarında düzenli adet kanamasına benzer kanamalar görülür. Kanamanın düzensiz görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.

İdrar yollarından yada bağırsaklardan kaynaklı kanamalar, vajina kanamalarıyla da karıştırabilir.

Menopoz dönemindeki kadınlarda vajinal atrofi ve kuruluk ortaya çıktığı için ilişki sırasında vajinadaki bir kitleden dolayı kanamalar görülebilir.

Rahim ağzında bulunan polip, miyom yada başka türlü iyi veya kötü huylu kitleler de kanamaya neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver