Menopoz Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Menopoz Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Menopoz Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi
Menopoz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Menopoz Nedir, Menopoz Ne Anlama Gelir, Menopoz Ne Demektir, Menopoz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Menopoz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Menopoz Anlamı

Menopoz Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Kadınlarda yumurtlamanın ve âdet hâlinin tümüyle sona ermesi ve bu döneme verilen ad. Genellikle 45-50 yaş arasında meydana gelir. Menopoz döneminde yumurtlamayı sağlayan ve hipofiz bezi tarafından salgılanan hormonların miktarı artar; ancak işlevlerini eskisi gibi göremeyen yumurtalıklar, bu salgılara tepki göstermezler. Yumurtalıkların östrojen ve projesteron salgıları düşer. Rahim iç katı, döllenmiş bir yumurtayı besleyecek ve koruyacak yumuşak, kalın ortamı oluşturmamaya başlar. Âdet kanamaları düzensizleşir ve giderek kesilir. Rahim ve yumurtalıkların boyutları küçülür. Tüm bu değişikliklerden sonra, böbrek üstü bezlerinin hormon salgısı az da olsa sürer; ayrıca yumurtalıklar da androjen (erkek cinsiyet hormonu) salgılamayı sürdürürler.

Menopoz sırasında, âdetten kesilmenin yanı sıra, çeşitli sıkıntılar da ortaya çıkabilir. Bunlar, östrojen düzeyinin düşmesi sonucu ortaya çıkan sıcak basması, terlemeler, üreme organları yöresindeki kaşıntılar, dölyolunun kuruması, baş dönmeleri, baş ağrıları, uykusuzluk, hâlsizlik, sindirim bozuklukları, kilo alma eğiliminin artması ve çeşitli psikolojik rahatsızlıklardır. Bu dönemde ortaya çıkan psikolojik sorunların nedeni, kadının işlevini yitirdiği (çocuk doğuramama, artık cinsel faaliyette bulunamayacağı düşüncesi) kanısına kapılmasıdır. Kimi kanser türlerinin de (meme, mide, kalınbağırsak, rahim) menopoz döneminde daha çok ortaya çıktığı saptanmıştır. Menopoz döneminde şiddetli rahatsızlıklarla karşılaşan kadınlarda, hormon tedavisi olumlu sonuç verebilir.

Konu ile ilgili aramalar: Menopoz Nedir Menopoz ödev ara Menopoz kelime anlamı Menopoz sözlükte ara Menopoz ansiklopedi bilgi bankası ara Menopoz ne demek Menopoz neye denir

Menopoz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver