Menopoz Belirtileri, Menopoz Belirtileri Nelerdir, Menopoz Belirtisi

menopoz girme ne demek, menopoz ne demek, menopoz nedir, menopoza girme belirtileri

Menopoz nedir, belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ergen olan her genç kız 28 günde bir adet görür. Yaklaşık olarak 15-16 yaşlarında başlayan adet görmeler, ileri ki yaşlara kadar devam eder. Sağlıklı olan her kadın her ay adet görür. Aylık adet görmelerinin durmasına ise menopoz denir.

 

Menopoz, adet görme kadar doğal bir olaydır. Her kadın belli bir yaştan sonra menopoza girer. Adet gören kadınların yumurtalıkları tarafından üretilen hormonların artık yapılamaması nedeniyle menopoz dönemi başlar. Menopoza giren bir kadında önce adet düzensizlikleri başlar, sonrada tamamen adetten kesilme olur.

Ortalama olarak menopoz yaşı 47-48 olarak kabul edilse de, genetik ve çevresel faktörlerden dolayı bazı kadınlar, bu yaş ortalamasının altında menopoza girebiliyor. Menopoza bağlı olarak kemik erimesi, idrar kaçırma, psikolojik olumsuzluklar veya enfeksiyonlar artmaktadır.

Menopoz döneminin başladığını bir kadın nasıl anlar?

Menopoz dönemi adet düzensizlikleri, ateş basması, psikolojik ve fiziksel değişimler ile kendini gösterir. Menopoz belirtileri arasında birden terleme yada üşüme, el-ayak yanmaları, uykusuzluk, huzursuzluk, ciltte kızarıklıklar, baş, boyun ve göğüs bölgesinde ağrılardır. Menopoz belirtileri genellikle birkaç dakika sürer ama bazen yaklaşık 1 saat kadarda hissedilebilir.

Menopoz dönemine bağlı olarak cinsel organ ve idrar yollarında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik, enfeksiyonlar, sık sık idrara çıkma, idrar yolunda yanma ve idrar kaçırmada menopoz dönemi belirtileri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver