Meniere Hastalığı Nasıl Geçer, Meniere Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir, Meniere Hastalığı Tedavisi

meniere hastalığının tedavi yolları, meniere sendromu, meniere sendromu hastalığı, meniere sendromu nasıl geçer

Meniere sendromu tedavisi

Kulakta basınç, işitme kaybı, denge ve baş dönmesi, kulakta çınlama gibi mütenevvi belirtilerle ortaya çıkan meniere sendromu, günümüzde henüz neden kaynaklandığı bilinmeyen bir rahatsızlık olmakta ve Prosper Meniere isimli bir Fransız tarafından bulunmuş bir kulak hastalığıdır. Hastalık ilk dönemlerinden sadece bir kulakta oluşmakta olup, zamanla diğer kulağa da yayılarak hastalara zor ve sıkıntılı bir dönem yaşatıyor. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen meniere hastalığı çeşitli metotlarla tedavi edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Meniere hastalığında şikayetler kulağın iç kısmında yer alan ve labirent olarak tanımlanan bölgede sıvı artışı ile başlar. Bu sıvı artışı kulak zarına basınç uygular. Basınç altında kalan kulak zarı yırtılır ve denge kaybına yol açar. Denge kaybının husule gelmesi ise baş dönmesine, bulantıya ve akabinde kusmaya, işitme de güçlük çekmeye, sesleri net ve düzgün algılamamaya ve kulak çınlamasına sebep olur.

Meniere hastalığının tedavisi için ilk olarak şitme kaybının ölçülmesi testi yapılır ve bu testle ne kadar frekansın işitildiği ortaya çıkartılır. Eğer bu testten istenilen sonuç elde edilmez ise elektronistagmografi diye isimlendirilen bir başka işleme geçilir. Elektronistagmografi işleminde sorunlu kulağa bir sıcak, bir soğuk su verilir ve hastanın göz hareketleri incelenir. Bu işlem denge kaybının olup olmadığını anlamak için yapılır.

Meniere sendromu tedavisinde hekimler ilk olarak hastanın vücut sıvısını azaltma işlemine başlarlar. İdrar söktürücü ilaçlar ile vücuttaki sıvı azaltılır. Böylece hastanın bulantı ve kusma sorunları ortadan kaldırılır. Bu hastalık ilerleyici olduğu gibi kendi kendine zaman içerisinde de geçebilir. Eğer hastaya verilen ilaçlar meniere sendromunu tedavi etmez ise son işlem olarak ameliyat uygulanır. Cerrahi işlemde rta kulaktaki sıvı boşaltılır, gerekli durumlarda denge sinirleri kesilir hatta ilerlemiş olan durumlarda orta kulak tamamen yok edilir ve denge işi tek kulağa verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver