Meniere Hastalığı, Meniere Hastalığı Belirtisi, Meniere Hastalığı Nasıl Anlaşılır

meniere hastalığı ve belirtileri, meniere hastalığının belirtileri, meniere hastalığının belirtileri nelerdir,

Meniere hastalığı belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İç kulak sıvısının haddinden fazla artmasına veya azalmasına bağlı olarak ortaya çıktığı söylenen meniere hastalığı, kulakta işitme sorunlarına ve denge kayıplarına sebebiyet vermektedir. Meniere hastalığı belirtileri ilk kez Fransız hekim Prosper Meniere tarafından açıklandığından ötürü hastalığa meniere denilmiştir. Meniere hastalığının ilk belirtileri öncelikle tek kulakta görülür ve çoğu kez zamanla diğer kulakta da mütenevvi belirtiler hissedilmeye başlanır.

Meniere hastalığı belirtileri ekseri tek kulakta hissedilmekte ve %25 ila %50 olasılıkla belirtiler yavaş yavaş diğer kulakta da hissedilmeye başlanır. Meniere hastalığının ilk belirtileri iç kulak bölümünde sıvı artışıdır. Labirent diye tabir edilen iç kulak bölümünde sıvının fazlalaşmasından ötürü basınç oluşur. Bu basınç kulak zararını ya bozar ya da yırtılmasına neden olur. Bu sebeple de denge ve işitme sorunları yaşanır.

Kesin olarak sebebi bilinmeyen meniere hastalığının belirtileri ise; gelip giden işitme kayıpları, kulak çınlamaları, kulakta basınç hissi, bulantı, kusma, işitme duyularında bozukluk ve baş dönmesidir. Bu tür belirtileri hissettiğiniz zaman kulak burun boğaz hekimine başvurun.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver