Menenjit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Menenjit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Menenjit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Menenjit Nedir, Menenjit Ne Anlama Gelir, Menenjit Ne Demektir, Menenjit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Menenjit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Menenjit Anlamı

Menenjit Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Sinir doku ya da beyin doku enfeksiyonu sonucu gelişen ateşli ve tehlikeli bir hastalık. Bu enfeksiyona yol açanlar arasında virüsler, mantarlar ve protozoa yer almakla birlikte, yaşamı en çok tehdit eden menenjit biçimleri bakteri kökenlidir.

Menenjitin en önemli belirtileri, ateş, baş ağrısı, ensede sertleşme, bulantı-kusma, konuşma bozukluğu, ışığa karşı hassasiyet, kaslarda ağrı, uyku hâli, solunumun hızlanması, bilinç azalması ve halüsinasyon görmedir. Bu belirtiler bazen hızla, birkaç saat içinde ortaya çıkabilir.

Bakteriyel menenjitlerin tedavisinde antibiyotik verilebilir. Viral menenjitlerdeyse antibiyotikler etkisizdir. Şok, konvülziyon gibi ikincil belirtiler başka ilâçlar ve damar içi sıvılarla tedaviyi gerektirir. Hastalığın ciddî seyrettiği durumlarda kişi hastahaneye yatırılabilir. Kalıcı nörolojik hasarın oluşmasını önlemek için bakteriyel menenjitlerde erken tanı ve tedavi büyük önem taşır. Viral menenjitler çoğunlukla ciddî değildir ve belirtiler kalıcı komplikasyonlar bırakmaksızın iki hafta içinde kaybolur.

Konu ile ilgili aramalar: Menenjit Nedir Menenjit ödev ara Menenjit kelime anlamı Menenjit sözlükte ara Menenjit ansiklopedi bilgi bankası ara Menenjit ne demek Menenjit neye denir

Menenjit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver