Menekşe Nedir Nerede Yetişir Hakkında Bilgi

Menekşe Nedir Nerede Yetişir

Menekşe anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Menekşe Nedir, Menekşe Ne Anlama Gelir, Menekşe Ne Demektir, Menekşe Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Menekşe ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Menekşe Anlamı

Menekşegillerden (Violaceae) familyasının Viola cinsini oluşturan bir ya da çok yıllık otsu bitki. Yaprakları kulakçıklı ve kulakçıkları bitkinin yaprakları şeklinde, hatta daha büyük olarak gelişmiş bir bitkidir. Dünyanın hemen her yerinde birçok çeşidi vardır. Çiçekler tek, çanak yaprakları arkaya kıvrık, alt taç yaprağı mahmuzludur. Familya (Violaceae) karakterlerini taşır. Dünya üzerinde 500 kadar türü bulunur. Türkiye’de 21 tür, yabanî olarak yetişir. Menekşe tibbî olarak ya da süs bitkisi olarak kullanılır. Türkiye’de en çok tanınan, Hercaî menekşe (Viola tricolor) ve kokulu menekşe (Viola odorata)’dir.

Genellikle nemli ortamlarda kendiliğinden yetişir. Kokulu ve mor renkli çiçekleri vardır. Süs bitkisi olarak yetiştirilmesinin yanı sıra, şurup, şekerleme, şarap ve parfüm yapımında ve ayrıca ilâç olarak kullanılır.

Menekşenin çiçeklerinin terletici ve balgam söktürücü etkisi vardır. Yaprakları yumuşatıcı ve idrar söktürücü kökleriyse ishale karşı etkilidir.

Konu ile ilgili aramalar: Menekşe Nedir Menekşe ödev ara Menekşe kelime anlamı Menekşe sözlükte ara Menekşe ansiklopedi bilgi bankası ara Menekşe ne demek Menekşe neye denir

Menekşe ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver