Memo Tembelçizer Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Memo Tembelçizer Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Memo Tembelçizer Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Limon, Gırgır, Pişmiş Kelle, L-Manyak, Lombak gibi Türkiye’nin önde gelen pek çok mizah dergisinde çalışmış olan yazar, karikatürist ve grafiker. Türk mizahının önemli isimlerinden olan Memo Tembelçizer, kurucuları arasında yer aldığı Uykusuz adlı mizah dergisinde çalışmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mehmet Çilingir, 1972 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi. Ortaöğretimini Gaziantep Anadolu Lisesi’nde yaptıktan sonra, üniversite eğitimi için Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni tercih etti.

Üniversitenin grafik bölümüne devam ederken bir yandan da karikatür çalışmalarına devam eden Çilingir, ilk karikatürünü 1989 yılında, Memo Tembelçizer takma adı altında Limon dergisinde yayınladı.Güzel Sanatlar Fakültesi’nde grafik ve heykel bölümlerinde okuyan Tembelçizer, bu bölümlerin her ikisinden de devamsızlık nedeniyle atıldı.

1990 yılında, Pişmiş Kelle dergisinde çalışmaya başlayan çizer, Gırgır, H.B.R., L-Manyak, Lombak gibi pek çok farklı dergide eserlerini yayınlamaya devam etti. 1994 yılında, Sabah Gazetesi bünyesinde grafik ve vinyet alanlarında çalışan Tembelçizer, Ateş, Globus, Milliyet ve Dünya gibi pek çok farklı yayın organında benzer görevlerde yer almayı sürdürdü.

Penguen mizah dergisinde beraber çalıştığı arkadaşlarının bir kısmı ile beraber dergiden ayrılarak, 2007 yılınan ağustos ayında Uykusuz mizah dergisini kurdu. Halen, Yılmaz Aslantürk, Yiğit Özgür, Umut Sarıkaya gibi tanınmış mizah ustaları ile beraber Uykusuz’da yazmaya ve çizmeye devam ediyor.

Yarattığı önemli karikatür ve çizgiroman serileri; L-Manyak Şehitleri, Aşık Memo, Eşşek Cenneti, Utanmadan İdda Ediyorum

Çalıştığı Mizah Dergileri; 2007…Uykusuz, 2006- Fermuar, 2005- Kemik, 2001- Penguen, 2000- Lombak, 1997- L-Manyak, 1995- HBR Maymun, 1991- Girgir, 1990- Pismis Kelle

Yayınladığı Eserler; L-Manyak Şehitleri, Lombak Şehitleri, Zort, Biraz da Yiğrenelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver