Memeliler Nedir Memelilerin Özellikleri Hakkında Bilgi

Memeliler Nedir Memelilerin Özellikleri

Memeliler Nedir Memelilerin Özellikleri
Memeliler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Memeliler Nedir, Memeliler Ne Anlama Gelir, Memeliler Ne Demektir, Memeliler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Memeliler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Memeliler Anlamı

Omurgalıların en gelişmiş hayvanları kapsayan beşinci sınıfı (Mammalia). Memelileri öbür hayvanlardan ayıran en önemli özellikleri, doğurarak üremeleri ve meme bezlerinin oluşudur. Doğurarak üreme yalnızca birkaç ilkel türde görülmez. Hepsi sıcak kanlıdır; vücut ısıları sabittir. Yürekleri dört gözlüdür. Bu nedenle temiz ve kirlikan vücutta ayrı ayrı dolaşır (çift dolaşım). Hepsi akciğerleriyle solunurlar. Vücutları kıllarla örtülüdür. Kıl, memelilere özgü bir oluşumdur: Soğuk yerlerde yaşayanlarda sık ve uzun; sıcak yerlerde yaşayanlarda kısa, suda yaşayanlarda ise en kısadır. Kimi ilkel türlerde parmak, kuyruk vb. bölgelerde pullar da bulunur. Memelilerin bir başka özelliği de dışderilerindeki ter, yağ ve meme bezleridir. Ter ve yağ bezleri, karıncayiyen, köstebek, denizineği ve balina gibi kimi cinslerde yoktur. Meme bezleri ise bütün memelilerde bulunur. Memelilerde omur sayısı en az 26, en çok 80, çoğunlukla 35′tir. Beyinleri öbür omurgalılardan daha büyüktür. Beyni en gelişmiş memelilerse maymunlardır (Primatlar). Memelilerin beş bölümden oluşan iki çift üyeleri vardır (kollar ve bacaklar). Ayakları genellikle beş parmaklıdır. Kol ve bacaklar ödevlerine göre biçimlenmiş, kimilerininki de balık yüzgecine benzemiştir. Parmak uçları tırnaklıdır. Boynuzlar yalnızca gevişgetirenlerde vardır.

Ağızları altçene yardımıyla açılıp kapanır. Dudak ve yanaklar öbür omurgalılarınkinden daha fazla gelişmiştir. Besinlerini iyice çiğnediklerinden tükürük bezleri çok büyümüştür. Suda yaşayan memelilerde ise bu bezler körelmiştir. Dişler çene kemiklerine bağlı olmayıp bu kemikler üzerindeki yuvalara gömülüdür. Hayatları boyunca iki kez diş çıkarırlar. Dişlerde görev farklılaşması vardır ve sayıları belirlidir. Gırtlak, memelilere özgü bir oluşumdur. Mideleri beslenmelerine göre farklı biçimdedir. İncebağırsaklar çok uzun ve yüzeyleri çok geniştir. Göğüs ve karın boşlukları “diyafram” adı verilen bir kasla birbirinden ayrılır. Memeliler dünyanın her yerinde bulunur, suda ya da karada yaşarlar. Yaşama, beslenme biçimleri, hareketleri birbirinden çok farklıdır. Koşan, tırmanan, uçan, yüzen türleri, etçil ve otçul olanları vardır. Kimileri tek, kimileri sürüler hâlinde yaşar. Son sınıflandırmalara göre memeliler üç altsınıfa ayrılmaktadır: Tekdelikliler (Monotremata), yumurtlayarak üreyen en ilkel memelileri kapsar. Yalnızca keseliler (Marsupialia) takımını kapsayan (Metatheria) altsınıfına giren hayvanların gelişmesi ise kısmen ana karnında kısmen de “marsupia” adı verilen keselerde olur. Özmemeliler (Eutheria) altsınıfındaki hayvanlar ise doğurarak ürerler. Bu altsınıfa “Plasentalılar” da denir.

Konu ile ilgili aramalar: Memeliler Nedir Memeliler ödev ara Memeliler kelime anlamı Memeliler sözlükte ara Memeliler ansiklopedi bilgi bankası ara Memeliler ne demek Memeliler neye denir

Meme

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver