Meme Kanserinin Tedavisi Ve Göğüs Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda Meme Kanserinin Tedavisi Ve Göğüs Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme Kanserinin Tedavisi Ve Göğüs Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Meme kanseri kadınların en büyük korkulu rüyası haline gelen bir kanser türü olarak erken teşhisi büyük önem arz eden ve erken dönemlerde farkedildiğinde tedavi şansı neredeyse % 100 e yaklaşan bir kanser türüdür. Zaten günümüz tıbbı ve teknolojik olanakları da kansere çözüm yolu sunan yüzlerce yöntemi her yıl insanlığa kazandırıyorlar.

Hepimizin de yakından bildiği gibi; kadınları meme kanseri konusunda en fazla tedirgin eden husus, meme kanserinde memesiz kalma korkusudur. Fakat hızla gelişen teknolojiye bağlı olarak yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmiş olması, artık meme kayıplarını en aza indiriyor.

Tabi ki meme kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı çok hayati bir önem arz etmekte, eskiden olduğu gibi tek tip cihazla tarama seçeneğinin dışına çıkılmış, artık pek çok cihazla mamografinin çok ötesinde detay içeren taramaları bulmak mümkün olmaktadır.

Son dönemlerde teknolojinin gelişimine paralel olarak yeni cihazlarında, meme kanserinin tespitinde aktif rol oynadığını sizlere belirtmiştik. İsterseniz şimdi çok önemli bir yönteme değinelim: Tomosentez, bu yöntem meme dokularında yaşanan tanı güçlüklerinin en fazla görülen türü olan birbirinin üzerine binmiş doku kaynaklı, tanı güçlüklerini ortadan kaldırmasıyla biliniyor. Şüpheli teşhisi engelleyen bu yöntem son dönemlerde yeni yeni kullanılmaya başlanan tanı yöntemlerinden bir tanesi fakat daha şimdi den meme kanserinde yeni bir umut olarak göze çarpıyor.

Başka bir yönteme değinmek gerekirse; dört boyutlu ultrason, gerçekten kaliteli sonuç veren yöntemlerden bir tanesi olan dört boyutlu ultrason’da özellikle ultrason yapan kişiye bağlı ve o kişinin geliştirdiği tekniklerle orantılı sonuçlar vermesi açısından çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Her yerde aynı kaliteli çekimler yapan insanları bulmak zor olduğu için bu yöntem çok fazla tercih edilmez. Ultrason ile dört boyutlu ultrason arasında ki en büyük farka değinecek olursak, dört boyutlu ultrasonda gerçekten kanserli dokuların görülme olasılığı çok daha yüksek, ultrasonda ise pek çok dokunun şüpheli olarak karşımıza çıkması kafalarda soru işareti bırakarak tanıyı zorlaştırmaktadır.

Gereksiz ameliyatı engelleyen en büyük, teknoloji kalesi ise MR-biyopsidir. Başka yöntemlerin göremediği pek çok problemi fark eden MR-biyopsi bütün dezavantajlarında ötesinde, kadınların kafalarında yaşanacak pek çok soru işaretlerini ortadan kaldırarak kesin tanılarda ki en büyük yardımcı olarak ortaya çıkıyor.

Kadınların en büyük korkusu: Meme kaybı

Hiçbir kadın memesini kaybederek hayatına bu şekilde devam etmek istemez, bu sebepten dolayı tümör çıkarılırken, memeden sadece milimetrik hesaplamalarla çıkarılmaktaydı, bu da hasta bölge ile dokular arasında çok az bir sınır bırakılması demek oluyordu. Bir başka değişle tekrardan bir meme kanseri yada kanserli bölgenin tekrardan hortlaması gibi ihtimaller ön planındaydı.

Plastik cerrahinin çok büyük aşamalar kat ettiği bir dönem içerisinde bulunup da, bunun etkilerini bu kadar önemli bir konuda görmemek mümkün müdür?

Günümüzde artık memeden çıkarılan tümörlü doku ile arada kalan kısım’ın da ötesinde daha fazla doku çıkarılarak, kanserli dokunun tam olarak memeden uzaklaştırıldığına emin olunmaktadır. Bu doku çıkarıldığı anda cerrahi müdahale ile meme, kadınların baldır, karın, ve sırt gibi bölgelerinden alınan dokular ile yeniden doldurularak, deformasyon katsayılarını minimuma indirmek amaçlanıyor. Bu tamamen estetik görünüm kazanması ve iki meme arasında ki oranın sağlanmasına yönelik bir operasyon olmaktadır. Bu operasyon devam ederken meme içerisine küçük klipsler yerleştirilerek meme radyoterapiye hazır hale getirilmektedir.

Meme kanserinin aslında kronik bir hastalık olması pek kabul etmek istemedikleri özelliklerin başında gelmektedir. Yani bir kere meme kanseri olduysanız, çok ilerleyen yaşlarda bile olsa tekrardan bunun görülmesi olasılığıdır. Meme kanserinde erken teşhisin önemine daha önce de değinmiştik. Kanseri atlatmış ve memesi alınmamış kadınların belirli aralıklarla kontrol edilmeleri çok önemlidir. Radyoterapinin amacına gelince; gözle görülmeyen odakların ortadan kaldırılmasıdır.

Radyoterapinin kadın sağlığına en büyük yan etkisi ise kalbe bağlı olanlarıdır. Kalp hastalıkları ve buna yakın hastalıklar radyoterapi görüldüğü evrelerde görülmez. Daha sonra ki yani: 60-80 yaş aralığındayken görülür.

Bu durumu engellemenin yegane yöntemi ise: radyoterapi yapılan kadınların öncelikle kalp sağlığının da düzenli olarak kontrol edilmesi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver