Meme Ağrısının Nedenleri-Meme Ağrısı Tedavi Yöntemleri Hakkında Bilgi

Aşağıda Meme Ağrısının Nedenleri-Meme Ağrısı Tedavi Yöntemleri ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme Ağrısının Nedenleri-Meme Ağrısı Tedavi Yöntemleri
meme ağrısı nedenleri

meme ağrısı nedenleri

Kadınların hassas organlarından bir tanesi olan göğüsler, bir çok hanımda ağrı ve sızı şikayetleri oluşturabilmektedir. Her zaman olmasa da bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilen göğüsteki ağrılar ortaya çıktığında kesinlikle uzman bir hekime muayene ettirilmesi gereken bir ağrı türüdür. Bizler bu yazımızda göğüs ve meme ağrılarının olası nedenlerini açıklayacağız ama kesinlikle burada yazdıklarımız doktor tavsiyesi veya muayenesi yerine geçmez.

 

Şimdi meme ağrısının nedenleri neler olabilir tüm ihtimalleri bir arada değerlendirerek sıralayalım.

1- Meme ağrıları emziren annelerde görülüyor ise bu durum memede bulunan süt kanallarının iltihaplanmasından veya tıkanmasından kaynaklanabilir.

2- Memedeki enfeksiyonlar ve bakteriyel hastalıklar da meme sancılarına neden olabilmektedir.

3- Kadınlarda görülen göğüs kanseri de tipik belirtilerini göğüs ağrıları ve göğüste anormal bir kitle hissi ile kendisini göstermektedir.

4- Fibrokistik meme hastalığı denilen ve memedeki iyi huylu tümörler ile iltihaplar neticesinde görülen göğüs kistleri de göğüste şiddetli ağrı yapabilmektedir.

5- Hormon salgısındaki bozukluklar ve kadın hormonlara ait reseptörlerde duyarlılık durumları da meme ağrısı yapabilir.

6- Yumurtalıklarda görülen bir takım fonksiyonel bozukluklar ve özellikle rahim tümörlerinden kaynaklı kadınlık hormonları denilen Östrojen ve progesteron salgısındaki anomaliler de meme ağrısına neden olabilir.

7- Beyinde FSH, LH ve prolaktin yapımı ile ilgili bozukluk­lar.

8- Tiroid hastalıkları olgularında.

9- Böbreküstü bezi hastalıklarında.

10- Hastaya tedavi amacı ile verilen bazı hormonlar.

11- Bazı doğum kontrol hapları.

12- Ruh hastalıklarında kullanılan bazı ilaçlar.

13- Yüksek dozda E vitamininin uzun süre kullanımı.

MEME AĞRISI NEDEN OLUR? ile DrTaviloglu

Meme ağrıları kadınlarda özellikle östrojen ve progesteron hormonlarının terkibinde meydana gelen oransal bozukluklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kadınların cinsel anlamda aktif oldukları 25-45 yaşları arasında meme ağrıları yoğun bir biçimde görülür. Menopoz dönemine girilmesi ile birlikte meme ve göğüs ağrısı şikayetlerinde önemli bir azalma görülür. 50′li yaşların ortalarından itibaren kadınlık hormonlarının salgılanması yok denecek kadar azaldığı için meme ağrıları da kesilir.

Meme ağrısı ile hekime müracaat eden hastanın tanısında karşılaşılan güçlükler:
Hastanın ağrısının şiddeti ile fizik muayene bulguları arasın­da paralellik bulunmayabilir. Bu nedenle hekim, tanısını bazen sadece hastanın sübjektif yakınmalarına dayanarak koymak zo­runda kalabilir. Çok defa mamografik ve ultrasonografik incele­meler ile de özel bir bulgu elde edilemez. Ancak meme ağrısına neden olan fibrokistik hastalık, meme kanseri veya meme iltiha­bı gibi hastalıkların ayırıcı tanısı yapılabilir. Hastaların proges­teron, östrojen, androjen, FSH, LH ve prolaktin değerleri çok de­fa normal sınırlardadır.

Meme ağrısı olan hastalarda biyopsi sonuçları tanı koydurucu bir özellik taşımaz. Hastaların büyük bir kısmında normal meme görüntüleri saptanır. Bazı hastalarda ise fibrokistik hasta­lığa ait çeşitli görünümlerin bulunduğu bildirilmiştir.
Meme ağrısı şikâyetleri olan hastalarda neden-sonuç ilişkile­ri yeterince çözümlenemediği için hastaya geleceği konusunda bilgi vermek oldukça güçtür. Hekimlerin meme ağrısı konusun­da peşin yargılı olmaları, yeterince araştırmadan olaya “fizyolo­jik bir değişimin abartılmış bir şekli”, hatta “ruhsal” bir davra­nış biçimi veya “çeşitli toplumsal ve psikolojik baskılara karşı bir savunma reaksiyonu” gözü ile bakmaları, tanı ve tedavi ko­nusunda gecikmelere neden olmaktadır.

Her Meme Ağrısı Tehlikeli midir? – DR. SÜLEYMAN AKILLI from Antalya Yaşam on Vimeo.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver