Melik Nedir Hakkında Bilgi

Melik Nedir

Melik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Melik Nedir, Melik Ne Anlama Gelir, Melik Ne Demektir, Melik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Melik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Melik Anlamı

Hükümdar ya da sultan anlamına kullanılan sözcük. Kuran’da “Tanrı” karşılığı olarak da geçer. Bu nedenle İslâmiyet’ten önce “emir” sıfatını kullanan Arap devlet başkanları, deyimin Kuran’da Tanrı karşılığı olarak geçtiğini görünce, “emir”i bir unvan olarak almadılar. “Melik” unvanını ilk kullanan Muaviye olmuştur. Samanoğulları, Büveyhoğulları ve Türkler “melik” unvanını hükümdar sözcüğüyle birlikte kullanmışlardır. Memlûk ve Selçuk sultanlarından bazılarının da “melik” unvanını kullandıkları görülmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Melik Nedir Melik ödev ara Melik kelime anlamı Melik sözlükte ara Melik ansiklopedi bilgi bankası ara Melik ne demek Melik neye denir

Melik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver