Melanin Nedir Hakkında Bilgi

Melanin Nedir

Melanin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Melanin Nedir, Melanin Ne Anlama Gelir, Melanin Ne Demektir, Melanin Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Melanin ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Melanin Anlamı

Deriye rengini veren, karmaşık yapılı siyah pigment. Kapalı formülü C17H98O33N14S ile gösterilir. Görevi, güneşin zararlı ışınımlarını soğurmaktır. Melanosit adı verilen deri hücrelerince üretilir. Derideki tirozinin oksitlenmesiyle oluşur. Güneş ışığı, melanin üretimini artırır. Melanin oluşumu ayrıca bazı hipofiz hormonlarının etkisiyle de artabilir. Hayvanlarda ve insanda deri ve saç rengi bu pigmente bağlıdır. Bütün insanların derilerinde aşağı yukarı aynı sayıda melanosit bulunmasına karşın, melaninin miktarı ve dağılımı çeşitli ırklardan insanlarda farklı deri renklerine yol açar. Melanin yokluğu “akşınlık” denen hastalığa neden olur.

Konu ile ilgili aramalar: Melanin Nedir Melanin ödev ara Melanin kelime anlamı Melanin sözlükte ara Melanin ansiklopedi bilgi bankası ara Melanin ne demek Melanin neye denir

Melanin ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver