Mekke Nedir Nerededir Hakkında Bilgi

Mekke Nedir Nerededir

Mekke anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mekke Nedir, Mekke Ne Anlama Gelir, Mekke Ne Demektir, Mekke Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mekke ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mekke Anlamı

Eski adı Bekke olan ve Suudî Arabistan’ın batı kesiminde bulunan Mekke yönetim bölgesinin merkezi. İslâm dünyasının kutsal hac kenti. Medine’yle birlikte Haremeyn olarak adlandırılır. Kuran’da Ümmü’l- Kura (Kentlerin Anası) adıyla da anılır ve insanlar için ilk evin Mekke’de kurulduğu bildirilir.

Mekke Kızıldeniz’deki liman kenti Cidde’den 72 km içeridedir. Sırat Dağları üzerinde, İbrahim Irmağı ile kollarının kuru yatakları üzerinde yer alır. Eskiden büyük ölçüde hac gelirlerine bağımlı ekonomisini çeşitlendirmek için kentte değişik sanayi kolları geliştirilmiştir. Bu işkolları arasında dokumacılık, mobilyacılık ve ev aletleri üretimi sayılabilir ayrıca çömlekçilik de önemlidir. Ama kent ekonomisi genel olarak ticarete dayanır. Hac seferlerine yönelik konaklama tesisleri ve taşımacılık ana hizmet sektörünü oluşturur.

1517′de Osmanlı yönetimine giren Mekke’nin su sorunu ancak I. Süleyman’ın (Kanunî) kızı Mihriman Sultan tarafından Abbasîler döneminde başlatılan Mekke’ye su getirme girişiminin tamamlanmasıyla çözülmüştür. Birinci Dünya Savaşı sonrasında 1925′te II. Abdülaziz’in kente girmesiyle Suudî Arabistan topraklarına katılan Mekke’ye yalnız müslümanların yerleşmesine izin verilir.

Konu ile ilgili aramalar: Mekke Nedir Mekke ödev ara Mekke kelime anlamı Mekke sözlükte ara Mekke ansiklopedi bilgi bankası ara Mekke ne demek Mekke neye denir

Mekke ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver