Mekatronik Öğretmeni Bölümü Okuyanlar Ne Olur Mekatronik Öğretmeni İçin Hangi Bölüm Okula Gidilmelidir Mekatronik Öğretmeni Maaşları Ne Kadar

Mekatronik Öğretmeni Mesleği Nedir Mekatronik Öğretmeni Nasıl Olunur Mekatronik Öğretmeni Ne İş Yapar Mekatronik Öğretmeni Mesleği Nedir, Bilgileri Maaşları

Mekatronik Öğretmeni Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Mekatronik Öğretmeni Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Mekatronik Öğretmeni Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Mekatronik Öğretmeni Mesleği

TANIM

Mekatronik: makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar sistemlerine dayalı bilgileri anlamlı bir bütünlük içinde kaynaştırarak, kontrol teknolojilerinin yardımıyla çamaşır makinesinden robota, taşıtlarda hava yastığı güvenlik sistemlerinden fotoğraf makinesine kadar otomasyon ürünlerinin tasarlanması, imalatı, bakım onarımı ve yeni otomasyon sistemlerinin geliştirilmesi faaliyetlerini kapsar.
Mekatronik öğretmeni ise çalıştığı eğitim kurum yada kuruluşunda öğrencilere mekatronik konularında eğitim veren kişidir.

GÖREVLER

Mekatronik konuları ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların hangi yöntemlerle kazandırılacağı MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
Mekatronik öğretmeni bu çerçevede ;
· Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlar, bu planı uygula***** öğrencilere tasarım yapmak ve ürün geliştirmek için alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,
· Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır,
· Sorumlu olduğu atölye ,laboratuar ,işlik vb yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur.(Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakım ve basit onarımını yapar.)
· Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,
· Öğrencilerin ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini düzenlemeye çalışır,
· Sanayi kuruluşları ile işletmelerdeki gelişmeleri izler, ihtiyaçları saptar, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur.

KULLANILAN ALET

VE MALZEMELER

· Alanı ile ilgili yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri, ders kitapları, okul araç ve gereçleri, ders araç ve gereçleri,
· Avometre,ampermetre,voltmetre,meğer,osiloskop, kumpas,takometre,debi metre gibi ölçü aletleri,
· Çizim gereçleri(T cetveli, pergel, rapido, gönye takımı, metre)
· Tornavida ,kontrol kalemi,havya,lehim,pense,anahtar takımı gibi el aletleri,
· Otomatik makineler,
· Bunlara ilaveten PIC, PLC gibi kontrolörleri tanır ve kullanır, istenilen şekilde programlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Mekatronik öğretmeni olmak isteyenlerin;

· Matematik ve fen alanında özellikle fizik konularında ilgili ve yetenekli,
· El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
· Mekanik yeteneğe sahip , elektronik makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
· Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme ve çizim yeteneğine sahip,
· Mantığı güçlü,
· Dikkatli, tedbirli, sabırlı ve sorumluluk duygusu gelişmiş,
· Planlı çalışma alışkanlığına sahip,
· Yeniliklere açık, gelişmeleri takip edebilen,
· Ayrıntıyı algılayabilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Mekatronik öğretmenleri sınıfta, atölyede ve işletmelerde görev yaparlar. Görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı kirli ve kısmen gürültülüdür.

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi Mekatronik Öğretmenliği bölümünde verilmekte iken, bu bölüme artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler bu bölümde eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı Teknik Eğitim Fakültelerinin Mekatronik Öğretmenliği bölümünde verilmektedir.

· Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi (İstanbul)
· Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi (Isparta)

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN
DERSLER

· Matematik,
· Fizik,
· Kimya,
· İngilizce.

MESLEK EĞİTİMİNE

GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için;
Lise veya dengi okul mezunu olmak,
Öğrenci seçme sınavı’nda (ÖSS) “Mekatronik Öğretmenliği” lisans programı için yeterli Sayısal-1 (SAY-1) puan almak.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM ) Tercih Bildirim formunda “Mekatronik Öğretmenliği” lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
Meslek Liselerinin Mekatronik, Elektrik-Elektronik, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon Tekn.(Elektronik), Endüstriyel Otomasyon Tekn.(Mekanik / Makine), Endüstriyel Mekanik, Makine, Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, Uçak Bakımı ve Elektroniği, Uçak Elektroniği, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Havayolu Teknisyenliği (Gövde-Motor), Uçak Motorları, Uçak Motorları Bakım ve Onarımı bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp Mekatronik Öğretmenliği programını tercih etmeleri durumunda ortaöğretim başarı puanları diğer alanlardan mezun olan adaylara göre daha yüksek bir katsayıyla çarpılarak ÖSS puanlarına eklenmekte ve diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
Ayrıca Meslek Yüksekokullarının Endüstriyel Otomasyon, Enerji, Kontrol Sistemleri Teknolojisi,Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi ve Mekatronik bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde Mekatronik Öğretmenliği lisans programına dikey geçişyapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Meslek eğitiminin

1.yılında;
Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayara ve programına giriş, Mekatroniğe giriş, Türk dili , Atatürk ilkeleri ve İnkılap tarihi, Yabancı dil, Öğretmenliğe giriş, Ölçme tekniği, İş güvenliği, Mekanik, Türk dili

2.yılında;
Doğrusal cebir, Bilgisayar destekli çizim, Mekanik, Malzeme bilgisi ve muayenesi, Elektrik devreleri, Bilgisayar programlama, Sayısal sisteme giriş, Gelişim ve öğrenme, Diferansiyel denklemler, Sayısal Analiz, Akışkanlar mekaniği, Bilgisayar destekli imalat, Robotiğe giriş, Elektromekanik sistemler, Mikroişlemciler, Elektronik devreleri, Öğretimde planlama ve geliştirme.

3.yılında;
Termodinamik, Bilgisayar destekli imalat 2, Sistemlerin matematiksel modellenmesi, Pnömatik elektropnömatik, Otomotiv mekatroniği, Mekanik sistemler, Algılama ve veri toplama, Sayısal işaret ve sistemler, Öğretim teknikleri ve materyal geliştirme, Öğretim teknolojileri ve materyal geliştirme, Esnek imalat sistemleri, Robot tekniği, Mekatronik sistem tasarımı, Hidrolik elektrohidrolik, Güç elektroniği, Endüstriyel ölçme ve uyg, Kontrol sistemleri, Sınıf Yönetimi

4.yılında;
Ürün tasarımı ve prototipleme, Robot tekniği, Sistem bakımı ve hata arama, Sayısal kontrol sistemleri, Yapay zeka sistemleri, Kalite,Sayısal haberleşme, Görüntü işleme, Rehberlik ve öğretmenlik uygulaması.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu bölümü bitirenler Endüstri Meslek Liselerinde, Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Liselerinde Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri,Raylı Sistemler Mekatronik, Tekstil Makineleri, alanlarında derslere girebilmektedir.
Özel sektörde eğitici yönetici veya teknik eleman olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca kendi işlerini kurabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Meslek eğitimi süresince sadece Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan kredilerin haricinde herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Koşulları uyan öğrencilerin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen kredilerden yararlanması mümkündür. Ayrıca başarılı öğrenciler burs alabilmektedir.

EĞİTİM SONRASI
Kamuya ait okullarda Mekatronik öğretmeni olarak çalışanlar, devletçe belirlenen ücreti alırlar. Özel sektörde çalışanlar ise, ilk işe başlayışta asgari ücretin iki ile üç katı arası değişen oranlarda bir ücret seviyesinden işe başlamakta, zaman içerisinde tecrübe, işyerinin personel ve ücret politikaları ile kurumsallaşma gibi oluşumların etkisine bağlı olarak artan oranlarda ücretler alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Mekatronik öğretmenliği bölümünü bitirenler, lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yapabilirler ve bu şekilde akademisyen olarak çalışabilirler.
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek okullarında görev alanlar idarecilik yapabilmektedir (Müdür, Müdür Yardımcısı vb.).

Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler.

Ayrıca yapılan sınavda başarılı olmaları durumunda başöğretmen ve uzman öğretmen olabilirler.

BENZER MESLEKLER

· Mekatronik Teknisyeni,
· Mekatronik Teknikeri,
· Mekatronik Mühendisi,
· Diğer teknik öğretmenlikler.

EK BİLGİLER

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

· Meslek elemanları,
· 2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu,
· 2008 Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu,
· Meslek Yüksekokulları ile Açık öğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2008 Kılavuzu,
· Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yüksek Öğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar(12.07.2004 tarih ve 119 sayılı kurul kararı ve bu kararda değişiklik yapılan 12.05.2006 tarih ve 133 sayılı Talim Terbiye Kurulu Kararı)
· 7.7.2009 tarih ve 80 sayılı MEB Talim ve Terbiye Kurulu Kararı
· -http://www.tef.marmara.edu.tr/mekatronik/tanim.htm,
· -http://www.tef.marmara.edu.tr/mekatronik/amac.htm,
· Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULACAK YERLER

· İlgili eğitim kurumları,
· Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr
· Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/
· Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri

Mekatronik Öğretmeni Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları,
Meslekler Rehberi,
Mekatronik Öğretmeni Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver