Mehter Nedir Hakkında Bilgi

Mehter Nedir

Mehter anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mehter Nedir, Mehter Ne Anlama Gelir, Mehter Ne Demektir, Mehter Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mehter ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mehter Anlamı

Osmanlı Devleti’nde askerî mızıka. Selçuklular döneminde kurulmuş ve onlardan Osmanlılara geçmiştir. Mehter takımında davul, nekkare, zil, zurna, kudüm, nefir, nısfiye ve zilli maşa gibi çalgılar bulunurdu. Takım, bu çalgıların her birinin sayısına göre altı kat, yedi kat, dokuz kat gibi adlar alırdı. Yeniçeri teşkilâtına bağlı olan mehter, 1826′da bu teşkilâtla birlikte lağvedildi. Daha sonra 1911′den Cumhuriyet’in ilânına kadar görev yapan mehter, 1952′de turistik amaçla yeniden kuruldu.

Konu ile ilgili aramalar: Mehter Nedir Mehter ödev ara Mehter kelime anlamı Mehter sözlükte ara Mehter ansiklopedi bilgi bankası ara Mehter ne demek Mehter neye denir

Mehter ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver