Mehmet Zafer Çağlayan Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Mehmet Zafer Çağlayan Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Mehmet Zafer Çağlayan Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

60. Hükümet’in eski Sanayi ve Ticaret Bakanı, yeni Dış Ticaretten Sorumlu
Devlet Bakanı. Mecliste Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi olarak görev almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mehmet Zafer Çağlayan, 10 Kasım 1957 tarihinde, Salih ve Muhlise Çağlayan çiftinin oğulları olarak, mus, Türkiye’de dünyaya geldi. 1980 yılında, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ni başarıyla bitirmesinin hemen ardından iş hayatına atılan Çağlayan, uzun bir süre sanayici olarak çalıştıktan sonra 1987 yılında girdiği Ankara Sanayi Odası seçimlerini kazanarak Oda tarihinin en genç Meclis Üyesi ünvanını aldı.

1989 yılında, Ankara Sanayi Odası’nın yönetim kurulu üyeliğine getirilen Çağlayan, 1991-1995 yılları arasında ASO Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 1995-2007 yılları arasında ise ASO Başkanı olarak bu kuruma hizmet verdi. ASO tarihinin en genç ve en uzun süre hizmet veren başkanı ünvanlarını halen korumaktadır.

ASO’nın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde de 1996-1998 ve 2002-2005 yılları arasında görev alan Çağlayan, bu yıllarda TOBB’nin başkan yardımcısı olarak görev aldı.

1999 Ağustos depreminin ardından uygulamaya konulan Bedelli Askerlik ve Deprem Tahvili konularının yanı sıra, aynı dönemde gündeme gelen Milletvekili Lojmanlarının Satışı, Türk işadamlarına Vize kolaylığı getirilmesi, Bölgesel Asgari Ücret ve KOBİ kredileri gibi önemli projelere fikir babalığı yaptı.

59. Hükümet’de Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev almış olan Ali Coşkun’un yerine, 29 Ağustos 2007 tarihinde bu göreve atanan Zafer Çağlayan, 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine revizyonunun ardından Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı ünvanını almıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Çağlayan, İngilizce’yi akıcı olarak konuşabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver