Meddah Nedir Hakkında Bilgi

Meddah Nedir

Meddah anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Meddah Nedir, Meddah Ne Anlama Gelir, Meddah Ne Demektir, Meddah Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Meddah ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Meddah Anlamı

Taklitler yaparak, komik ve anlamlı öyküler anlatarak halkı eğlendiren sanatçı. Meddah; Karagöz ve orta oyunundan sonra geleneksel Türk tiyatrosunun özgün ögelerinden biridir. Türklerde Orta Asya’dan beri öykü anlatma geleneği vardı. Günümüzdeki anlamıyla meddahlık, 16. yüzyılın sonlarına doğru kahvehanelerin açılmasıyla başladı. Meddah da karagöz ve orta oyunundaki gibi gücünü taklit sanatından alırdı. Bu nedenle iyi bir meddah olabilmek için her şeyden önce çok iyi bir taklit yeteneğine sahip olmak gerekiyordu. Kahvehanede gösteri yapan meddah, herkesin görebileceği yüksek bir yere oturarak sanatını sergilerdi. Meddah oyuncusu, orta oyunundaki bütün tipleri, kılıktan kılığa girerek, sesini değiştirerek sahnede canlandırırdı. Meddah, oyunun ortasında genellikle heyecanlı bir yerde kısa bir ara vererek para toplardı. Oyunun sonunda oyundan alınması gereken dersi belirtir, hata yapmışsa özür dilerdi.

Konu ile ilgili aramalar: Meddah Nedir Meddah ödev ara Meddah kelime anlamı Meddah sözlükte ara Meddah ansiklopedi bilgi bankası ara Meddah ne demek Meddah neye denir

Meddah ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver