Mecusilik Nedir Hakkında Bilgi

Mecusilik Nedir

Mecusilik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mecusilik Nedir, Mecusilik Ne Anlama Gelir, Mecusilik Ne Demektir, Mecusilik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mecusilik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mecusilik Anlamı

İranlı Zerdüşt’ün kurduğu din. Kutsal kitapları, Zerdüşt’ün öğütlerinden oluşan Avesta’dır. İki tanrının varlığına inanırlar: Kötülük Tanrısı Ehrimen ve İyilik Tanrısı Ahura Mazda. Kardeş olan bu tanrılar, sürekli olarak savaşırlar. Evren de, üstün gelenin dileğine göre, düzenli ya da düzensiz olur. Ateş, su, toprak kutsaldır. Ateş, Ahura Mazda’nın bir görüntüsüdür. Tapınaklarında hiç sönmeyen bir ateş yanar. Bundan dolayı yanlışlıkla Mecusilere ateşperest (ateşe tapan) denir. Ölülerini, kutsal toprağı kirletmemek için gömmezler, yüksek bir yere bırakıp akbabalara yedirirler. Müslümanlar İran’da İslâmiyetin yayılmasını kolaylaştırmak için Mecusiler’e yumuşak davrandılar ve onları kitap ehli saydılar. Mecusilik 8. yüzyıldan başlayarak Hindistan’a geçti ve zamanla Hint dinleriyle kaynaştı. Mecusiler günümüzde çoğunlukla Bombay dolaylarında bulunmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Mecusilik Nedir Mecusilik ödev ara Mecusilik kelime anlamı Mecusilik sözlükte ara Mecusilik ansiklopedi bilgi bankası ara Mecusilik ne demek Mecusilik neye denir

Mecusilik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver