Meclis Soruşturması Nedir Hakkında Bilgi

Meclis Soruşturması Nedir

Meclis Soruşturması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Meclis Soruşturması Nedir, Meclis Soruşturması Ne Anlama Gelir, Meclis Soruşturması Ne Demektir, Meclis Soruşturması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Meclis Soruşturması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Meclis Soruşturması Anlamı

Başbakanın ya da bakanların görevleriyle ilgili bir suçtan dolayı yargılanmalarını sağlamaya yönelik parlamento denetimi. 1982 Anayasası’na göre, Meclis soruşturması açılabilmesi için TBMM üye tam sayısının en az onda birinin bu yönde önerge vermesi gerekir. Meclis bu istemi en geç bir ay içinde görüşerek karara bağlar ve Meclis’te soruşturmanın açılması şeklinde bir karar alınmışsa, Meclis’teki siyasî partilerin güçleri oranında üye bulundurabildikleri, 15 kişilik bir komisyon oluşturulur. Bu komisyon en fazla iki ay süren bir soruşturma sonucunda hazırladığı raporu Meclis’e sunar ve Meclis, gerekli gördüğünde ilgiliyi Yüce Divan’a sevk eder. Yüce Divan’a sevk kararı, üye tam sayısının salt çoğunluğuyla alınır. Meclis soruşturması yalnız cezaî sorumluluğa yol açan bir denetim mekanizması olmayıp, siyasî sonuçlar da doğurur. Soruşturma sonucunda Yüce Divan’a verilen bir bakan, bakanlıktan düşer, başbakanın Yüce Divan’a sevki durumunda ise, hükümet istifa etmiş sayılır.

Konu ile ilgili aramalar: Meclis Soruşturması Nedir Meclis Soruşturması ödev ara Meclis Soruşturması kelime anlamı Meclis Soruşturması sözlükte ara Meclis Soruşturması ansiklopedi bilgi bankası ara Meclis Soruşturması ne demek Meclis Soruşturması neye denir

Meclis Soruşturması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver