Mecelle Nedir Hakkında Bilgi

Mecelle Nedir

Mecelle anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mecelle Nedir, Mecelle Ne Anlama Gelir, Mecelle Ne Demektir, Mecelle Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mecelle ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mecelle Anlamı

Osmanlı Devleti’nde şeriye mahkemeleri adı verilen ve zanlıları din kurallarına göre yargılayan mahkemelerin yanında nizamiye mahkemelerinin kurulmasından sonra 1868′de dayanağını dinsel hukuktan alan bir dizi yasa hazırlanması kararı alındı. Cevdet Paşanın başkanlığında bir Mecelle Cemiyeti kuruldu. Cemiyet, 1868-1876 arasında on altı kitaptan oluşan Mecelle’yi hazırladı. II. Abdülhamit, bütün kitapları yayımlayarak yürürlüğe koyduysa da yeni yasaların hazırlanmasına izin vermedi. Cevdet Paşa, cemiyeti yeniden toplamaya çalıştı. Toplantılardaki tartışmalardan kuşkulanan padişah, 1888′de cemiyeti kapattı. 1916′da toplanan Mecelle Komisyonu, ilk metni birçok bakımdan değiştirdi.

1924′te Cumhuriyet’in ilânından sonra yeni devlet yapısı belirlenirken, dinsel hukuk yerine lâik hukuk kurallarının hazırlanması yoluna gidildi. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda İsviçre Medenî Kanunu’nun çevirisine dayanan Türk Medenî Kanunu 1926′da yürürlüğe konuldu ve Mecelle yürürlükten kaldırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Mecelle Nedir Mecelle ödev ara Mecelle kelime anlamı Mecelle sözlükte ara Mecelle ansiklopedi bilgi bankası ara Mecelle ne demek Mecelle neye denir

Mecelle ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver