Mazer Nedir Hakkında Bilgi

Mazer Nedir

Mazer anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mazer Nedir, Mazer Ne Anlama Gelir, Mazer Ne Demektir, Mazer Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mazer ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mazer Anlamı

Mikrodalga osilatörü ya da yükselticisi olarak kullanılan aygıt. Adını “uyarılmış ışınım yayımının mikrodalgayla (moleküler) güçlendirilmesi” anlamına gelen İngilizce “microwave (molecular) amplification by stimulated emission of radiation” sözcüklerinin baş harflerinden alır. Osilatör olarak atom saatlerinin temelini oluşturur. Yükseltici özelliğiyle de her türden zayıf sinyali algıladığından uzaydan gelen sinyalleri almakta mazerlerden yararlanılır.

Atomlar ve moleküller, değişik enerji seviyelerinde bulunabilirler. Bir enerji seviyesinden ötekine geçiş ancak elektromanyetik ışınım yayarak ya da soğurarak gerçekleşir. Bu geçişin meydana geldiği frekansla dışarıdan beslenen bir maddenin ışınım yayımı uyarılmış olur ve mazer bu etkiye dayanır. Eğer atomların çoğu yüksek (uyarılmış) enerji düzeyinde bulunuyorsa, maddeye gönderilen enerji dalgaları daha fazla ışınım yayımına neden olur ve gönderilen dalga güçlendirilmiş olur. Mazerde karşılaşılan başlıca güçlük, bu enerji seviyelerinin ayarlanmasıdır. Çünkü denge durumunda, atomların çoğu düşük enerji düzeyinde bulunurlar. Amonyak gazı mazerinde, düşük seviyedeki moleküller, elektrik alanına değişik biçimde tepki gösterdiklerinden, bir elektrik alanı etkisiyle ortamdan uzaklaştırılır. Katı hâl mazerleriyse genellikle düşük sıcaklıklarda çalıştırılırlar ve mazer etkisine katılmayan enerji seviyeli atomlar, yüksek frekanslı “pompalama” tekniğiyle uyarılmış seviyeye getirilirler.

Konu ile ilgili aramalar: Mazer Nedir Mazer ödev ara Mazer kelime anlamı Mazer sözlükte ara Mazer ansiklopedi bilgi bankası ara Mazer ne demek Mazer neye denir

Mazer ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver