Mayıs Olayları Nedir Hakkında Bilgi

Mayıs Olayları Nedir

Mayıs Olayları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mayıs Olayları Nedir, Mayıs Olayları Ne Anlama Gelir, Mayıs Olayları Ne Demektir, Mayıs Olayları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mayıs Olayları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mayıs Olayları Anlamı

1968′de Fransa’da başlayan ve gelişen toplumsal olaylar. Bir ay kadar süren bu olaylar bir öğrenci hareketiyle başlayarak kısa zamanda 10 milyon işçiyi kapsadı ve bütün toplumu sardı. Olay 2 Mayıs 1968′de Nanterre Üniversitesi’nin kapatılması sonucu başladı. Yaygın işsizlik, yoğunlaşan öğrenci kitlelerinin sayısındaki artış, diplomalı işsizlik olayları, öğrenci ayaklanmasının altında yatan nedenlerdi.

Sol akımlarca desteklenen ve yürütülen öğrenci hareketi, öğrencilerin önce üniversite ve sonra hükümet makamlarına karşı harekete geçmeleriyle sürdü. 3 Mayıs’ta ilk barikatlar, 6 Mayıs’ta da ilk grev girişimleri başgösterdi. İşçi sendikalarının da desteğiyle olaylar genişledi. Üniversite, 500.000′den fazla işçi ve öğrenci tarafından işgal edildi. Bu gelişmeler üzerine De Gaulle, meclisi feshetti ve yeni seçimlere gidildi, bu hava içinde bir süre daha devam eden olaylar yavaş yavaş yatıştı.

Konu ile ilgili aramalar: Mayıs Olayları Nedir Mayıs Olayları ödev ara Mayıs Olayları kelime anlamı Mayıs Olayları sözlükte ara Mayıs Olayları ansiklopedi bilgi bankası ara Mayıs Olayları ne demek Mayıs Olayları neye denir

Mayıs Olayları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver