Maydonoz Kürü Faydaları-Maydanoz Nelere İyi Gelir Hakkında Bilgi

Aşağıda Maydonoz Kürü Faydaları-Maydanoz Nelere İyi Gelir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Maydonoz Kürü Faydaları-Maydanoz Nelere İyi Gelir

Şifa kaynağı maydonoz gerçekten bahçede durduğu gibi kendi halinde ve iddiasız bir bitki değildir. Sağlığa faydaları bakımından bir tutamı bile vücudun bir çok fonksiyonunu bir gün karşılayabilecek kadar vitamin ve mineral içeren bir bitkisel şifa deposu niteliğinde. Yani kısacası bir tutam maydonoz= bir günlük şifa…

Maydanozda hangi vitaminler ve mineraller bulunur:

A, C ve K vitaminleri, demir ve potasyum deposu.

Yaprakları A, C ve K vitaminleri, demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klorin yönünden zengin olan maydanozun bir tutamı günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor.

Amerikan Diyetetik Derneği’nin Denizaşırı İlkeler Türkiye Temsilcisi Diyetisyen Selahattin Dönmez, “Maydanozun yapraklarında uçucu yağlar, protein, klorofil ve glikozit, köklerinde ise uçucu yağ, şeker, müsilaj ve glikozit vardır” dedi. Dönmez, maydanozun yapraklarının idrar söktürücü olarak kullanıldığını da belirtti.

Maydanozun faydaları nelerdir?

Uzmanlara göre maydanoz, dünyadaki en besleyici yiyeceklerden birisi ve bir demir deposu durumunda. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini bulunuyor. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Böbrekleri, karaciğeri ve idrar yollarını temizlemeye yardım ediyor. Kan şekerini normal seviyede tutuyor ve kansere karşı da koruyucu.

Maydanozun içeriğindeki besin öğeleri;

100 gr. taze maydanozun içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 34 kalori; 7,7 mgr. demir; 760 mgr. potasyum; 200 mg. kalsiyum. 4.040 mcgr. A vitamini kaynağı betakaroten: 10 mgr. folik asit ve 190 mgr. C vitamini.

Maydanozun Sağlığa faydaları ve yararları:

Yukarıda sayılan bazıları çok önemli besin değerlerinin yanı sıra;

Maydanoz güçlü bir idrar, balgam ve safra söktürücüdür: Günde yalnızca 25 gramlık maydanoz alımı, bedendeki aşırı sıvı birikimlerini yok eder. (Ama, ödemlerin nedeni konusunda uzman doktorlara başvurulmalıdır.) Bu işleviyle maydanoz gut hastalığı tedavisi ile böbreklerin yavaş çalışmasının hızlandırmaya yardımcı olur.

Maydanoz, C vitamini ile A vitamini kaynağı betakaroten gibi antioksidan maddeler yönünden çok zengindir. Bu nedenle maydanozu bolca tüketen kişilerin kanser, kalp hastalıkları ve katarakta yakalanma; felç olma rizikosu azalmaktadır.

Maydanoz, içerdiği yüksek orandaki demir, folik asit ve C vitamini ile kansızlığı önler, bedeni güçlendirici etkiler yapar.

Maydanoz çok zengin ve doğal bir kalsiyum kaynağıdır.

Ayrıca maydanoz;

– Kadınların regl ağlarını azaltır ve düzene sokar.

– İştahı açıp sindirimi kolaylaştırır.

– Mide ve bağırsaklardaki aşırı gazı söktürür.

– Karın ağrılarını hafifletir.

– Soluğun kötü kokusunu yok eder.

–   Grip hastalığının atlatılmasına yardımcı olur.

– Afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) etkileri olduğu da ileri sürülmektedir.

– Bütün bu çok yararlı etkileri sağlamak üzere körpe maydanozların diyetlerde kullanılması ve günde 25 gr. alınması yeterli olur.

Maydanozla ilgili dikkat edilmesi gerekenler; Maydanozun zararları ve yan etkileri neler?

Maydanoz dölyatağını (rahmi) uyardığından, gebelikte aşırı miktarda alınmamalıdır.

Maydanozun faydaları,maydanozun yararları,maydanoz neye iyi gelir,maydanoz nelere iyi gelir,maydanoz iyi gelir,maydanoz besin değeri,idrar söktürücü bitkiler,zayıflamaya yardımcı bitkiler,sindirime yardımcı bitkiler,maydanoz suyu,maydanoz suyu zayıflatır mı?,maydanoz suyuyla zayıflama

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver