Mayalanma Nedir Hakkında Bilgi

Mayalanma Nedir

Mayalanma anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mayalanma Nedir, Mayalanma Ne Anlama Gelir, Mayalanma Ne Demektir, Mayalanma Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mayalanma ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mayalanma Anlamı

Organik maddelerin bazı mikroorganizmalarca salgılanan enzimlerin etkisiyle uğradığı bir tür değişiklik. Fermantasyon olarak da bilinir. Louis Pasteur, mayaların ve havasız ortamlarda yaşayan başka mikroorganizmaların etkisiyle oluşan dönüşümleri anlatmak üzere bu terimi kullanmıştır. Pasteur mikroorganizmalar üzerine yaptığı çalışmaları sonucu, mayalanma olayında o zamana kadar düşünüldüğü gibi yalnızca karbon dioksit gazı çıkışı olmadığını aynı zamanda etil alkol gibi başka ürünlerin de açığa çıktığını ortaya koymuştur.

Mayalanma sürecinden birçok gıda maddesinin elde edilmesinde yararlanılır. Şarap, bira, yoğurt bunlara örnektir. Ayrıca aseton, gliserin ve bazı antibiyotikler gibi birçok kimyasal maddenin üretilmesinde de mayalanmadan yararlanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Mayalanma Nedir Mayalanma ödev ara Mayalanma kelime anlamı Mayalanma sözlükte ara Mayalanma ansiklopedi bilgi bankası ara Mayalanma ne demek Mayalanma neye denir

Mayalanma ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver