Mavri Mira Nedir Hakkında Bilgi

Mavri Mira Nedir

Mavri Mira anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mavri Mira Nedir, Mavri Mira Ne Anlama Gelir, Mavri Mira Ne Demektir, Mavri Mira Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mavri Mira ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mavri Mira Anlamı

I. Dünya Savaşı’ndan sonra, İstanbul’da Rum Patrikhanesi tarafından kurulan dernek. “Kara Kader” anlamına gelen Mavri Mira’nın amacı, İstanbul ve Anadolu’nun, Yunanlıların eline geçmesini sağlamak, işgal için gelen Yunan kuvvetlerini yerleştirmekti. Bunun için mitingler düzenleyip propagandalar yapmak, Rum çeteci milisleri kurmak ve yaygınlaştırmakla uğraştı. Kuruluş bu amaçla Yunan Kızılhaçı, Göçmenler Cemiyeti ve Rum okullarıyla işbirliği yaptı ve Yunanistan’dan getirilen cephaneyi Rumlara dağıttı. Tüm Rum kiliseleri cephanelik durumuna geldi. Mavri Mira, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ortadan kaldırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Mavri Mira Nedir Mavri Mira ödev ara Mavri Mira kelime anlamı Mavri Mira sözlükte ara Mavri Mira ansiklopedi bilgi bankası ara Mavri Mira ne demek Mavri Mira neye denir

Mavri Mira ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver