Maviler Ve Yeşiller Nedir Kimlerdir Hakkında Bilgi

Maviler Ve Yeşiller Nedir Kimlerdir

Maviler ve Yeşiller anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Maviler ve Yeşiller Nedir, Maviler ve Yeşiller Ne Anlama Gelir, Maviler ve Yeşiller Ne Demektir, Maviler ve Yeşiller Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Maviler ve Yeşiller ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Maviler ve Yeşiller Anlamı

Bizans İmparatorluğu’nun başkenti Konstantinopolis’te ve büyük kentlerinde görülen halk toplulukları (demos). Atmeydanı’nda yapılan araba yarışlarında sürücülerin yeşil ya da mavi giysilerine göre taraf tutan halk toplulukları, zamanla siyasî görüşlerini, tuttukları renk ile ifade etmeye başladılar.

Giderek Ortodoksluğu destekleyen soylular partisi Maviler’i tutarken, halk toplulukları Yeşiller’i tutar oldular. Mavi ve Yeşil ayrımı siyasî alanda iyice yerleşerek 6. ve 7. yüzyıllarda Bizans İmparatorluğunu derinden sarsan olaylara yol açtı.610 yılından sonra İmparator Heraklios, demosların örgütünü yerinde bırakmakla birlikte daha sıkı bir denetim altına aldı. 10. yüzyıla gelindiğinde Maviler ve Yeşiller arasındaki rekabet, Atmeydanı’nda yapılan yarışlardaki çekişme düzeyine indi.

Konu ile ilgili aramalar: Maviler ve Yeşiller Nedir Maviler ve Yeşiller ödev ara Maviler ve Yeşiller kelime anlamı Maviler ve Yeşiller sözlükte ara Maviler ve Yeşiller ansiklopedi bilgi bankası ara Maviler ve Yeşiller ne demek Maviler ve Yeşiller neye denir

Maviler ve Yeşiller ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver