mate yaprağının ve çayının faydaları-mate yaprağı ile zayıflama Hakkında Bilgi

Aşağıda mate yaprağının ve çayının faydaları-mate yaprağı ile zayıflama ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

mate yaprağının ve çayının faydaları-mate yaprağı ile zayıflama

Mate bitkisi yaprağından elde edilen ve  kendi adıyla anılan mate yaprağı çayı ile zayıflama son zamanlarda kilo vermek istiyorum diyen bir çok insan tarafından denenmek üzere tüketilen bir zayıflatan bitki çayıdır. Mate yaprağının faydaları sadece zayıflamak için kullanılan mate çayı ile sınırlı değildir.

Bu yazımızda Mate çayının faydaları hakkında bilgi vermek istedik. Çünkü mate çayı yakın zamanda oldukça popüler çaylar arasına girdi. Mate çayı tek başına ya da diğer bazı bitkilerle karıştırılarak zayıflama çayı olarak kullanılıyor. Gelin isterseniz bu mate yaprağını yakından tanıyalım.

Mate Yaprağı ve Mate Çayı Nedir? Nerede yetişir?
Mate yaprağı, (Ilex Paraguayensis) tropikal bir bitki olan mate bitkisinin yapraklarıdır. Güney Amerika kıtasında, özellikle Paraguay’da yetişir. Güney Amerika kıtasının milli içeceğidir. Uyarıcı etkisi sebebiyle kıtada çay ve kahve yerine tüketilir.
Mate Çayı ne işe yarar? Mate Çayının Faydaları, Mate Yaprağı Faydaları
Zayıflama çayları arasında yerini almasının sebeplerine bir göz atalım: Vücuttaki yağ emilimini engelleyici özelliği vardır, çünkü içerisinde triterpen saponinler bulunmaktadır. Mate Yaprağı ayrıca yağların hızlı yakılmasını sağlar. Mate Yaprağının vücuttan su atımını kolaylaştırıcı etkisi vardır ve vücuttan ödem gidermede etkilidir.
Mate yaprağı sindirimi kolaylaştırır.
Ayrıca içerisinde yüksek oranda vitamin ve mineral bulunur.
Vücudun direncini arttırıcı özelliği vardır. Mate yaprağının bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Dokuları dış etkenlerden korur.
Mate Çayı ve Mate Yaprağının yaşlanma etkilerini geciktirici etkisi vardır. Doğal yenileyici ve tazelendirici özelliği vardır.
Prof. Dr. Ahmet Maranki Mate Yaprağının Faydaları
Ahmet Maranki kitabında Mate yaprağı hakkında bazı bilgiler veriyor. İçerisinde bol miktarda kafein olduğu için uyarı etkisinden bahsetmiş. Antioksidan özelliği olduğunu söylüyor. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Bunlardan başka kanı temizleyici, kalbi rahatlatıcı, saçları kuvvetlendirici, gelişme bozukluklarını giderici, stres azaltıcı, mide iltihabını ve uykusuzluğu giderici özelliklere sahip olduğunu söylüyor Prof. Dr. Ahmet Maranki.
Mate çayı nasıl yapılır? Mate çayı nasıl demlenir? Mate çayının yapılışı ve demlenmesi:
Ahmet Maranki kitabında mate çayının kullanım şeklini şöyle anlatıyor: Kurutulmuş Mate yaprakları üzerine kaynar vaziyette olmayan sıcak su dökülür. Bir iki dakika çay demlenmeye bırakılır. Genellikle sade olarak içilir ama isterseniz süt, şeker veya limon ile farklı bir lezzet katarak içebilirsiniz. Ahmet Maranki aşırı miktarda kullanılmasının zararlı olacağının altını çiziyor.

Zayıflamak isteyen ve yaza formda girmek isteyen bayanlar için şimdiden form tutmak büyük önem taşıyor. Ünlülerin diyetisyeni Ender Saraç yaz aylarına formda girebilmeniz için beşi bir yerde diye adlandırdığı zayıflama çayını öneriyor.
İçerisindeki bitkileri her aktarda kolaylıkla bulabileceğiniz ve evde kolayca hazırlayabileceğiniz beşi bir yerde zayıflama çayı ile hem vücudunuzun stresini azaltacaksınız hemde kilolarınızdan kolayca kurtulacaksınız.
GEREKLİ MALZEMELER :
– Mate yaprağı,
– kekik,
– funda yaprağı,
– biberiye
– yeşil çay
MATE YAPRAĞI ÇAYININ HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Kaynattığınız bir litre suyu cam bir sürahi içerisine alın. Suyun içerisine bir çay kaşığı mate yaprağını, yeşil çayı, funda yaprağını, biberiyeyi ve kekik yaprağını ekleyin. Yaklaşık on dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süzerek için. Bu çayı günde üç fincan içmeniz zayıflamanıza büyük derecede yardım sağlıyor.
Mate Yaprağı vücudunuzun yağ emilimini engelliyor, ayrıca iştahınızı kapatmaya da yardımcı olur.
Yeşil çay vücudun toksin biriktirmesini engelleyerek kilo almayı engelliyor. Vücutta oluşan toksinlerin atılmasında büyük rol oynuyor.
MATE ÇAYININ FAYDALARI ;
Mate yaprağı böbrekleri çalıştırarak yağların idrar yolu ile atılmasını sağlıyor.
Biberiye hazmı kolaylaştırıp yağ yakımını hızlandırıyor.
Kekik sindirimi kolaylaştırır ve vücutta su birikimini engeller.

mate yan etkileri, mate yaprağı, mate yaprağı çayı, mate yaprağı faydaları, mate yaprağı fiyatı, mate yaprağı ile zayıflama, mate yaprağı zararları, mate yapraklı karışık bitki çayı,

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver