mate cayinin zararları mate cayi zayiflatirmi mate cayi faydalari Hakkında Bilgi

Aşağıda mate cayinin zararları mate cayi zayiflatirmi mate cayi faydalari ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

mate cayinin zararları mate cayi zayiflatirmi mate cayi faydalari

Mate Çayının Yararları, Mate Çayı Zayıflatıyormu?, Mate Çayı Faydaları

Mate Çayı Zayıflatıyor (Mate Çayının Faydaları)
Mate, Güney Amerika’da yetişen “Ilex Paraguayensis” isimli bitkinin yeşil yapraklarıdır. İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisi nedeni ile çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecek olarak kullanılagelmiştir. Asırlardır Güney Amerika yerlileri tarafından güç ve şifa kaynağı olarak tüketilen Mate çayı, bu özellikleri ile kıtanın milli içeceği.Mate Çayı, en çok Paraguay ’da yetişen tropikal bir bitkiden (Ilex paraguayensis) elde edildiği için Paraguay Çayı olarak da biliniyor.
Mate Çayı tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılıyormuş. Vücutta yağ emilimini engelliyor, yağların hızlı yakılmasını sağlıyor ve vücuttan su atılımını kolaylaştırıyormuş. Aynı zamanda kafein benzeri özelliklere sahip fakat kafeinin kötü etkisine sahip değilmiş. Her yaş kullanabilirmiş .Met@bolizması yavaş işleyen kişiler için son derece sağlıklı bir içecekmiş. Tam etki için günde üç fincan tüketilmeliymiş.
Vücutta neler yapar?
1.Vücuttan su atımını kolaylaştırır, böylece ödem giderici etki sağlar.
2.Yağların hızlı yakılmasını sağlar. Bu nedenle rejimlerde ve obezite tedavisinde sıkça kullanılır.
3.Yüksek orandaki vitamin ve mineral içeriği ile vücuda enerji verir.
4.Dokuları zararlı dış etkenlere karşı koruyarak, yaşlanma etkilerini geciktirir, vücudun direncini artırır.
Mate Çayı Faydaları
Latince adı Ilex paraguariensis olan mate yüzyıllardır Güney Amerika yerlileri tarafından kullanılmaktadır. Paraguay ve Brezilyada yetişir. Güney Amerika’da oldukça bilinen ve kullanılan bir çaydır. Paraguay çayı olarak da bilinir.
Yerlilerce Tanrı’nın Ağacı olarak adlandırılan mateyi Avrupalılar yeşil altın olarak nitelendirmişlerdir.
Tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişen Mate, tüm yıl boyunca yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür.
Mate bitkisinin kurutulmuş yaprakları, yaprak sapları ve bunlarla hazırlanan preparatlar kullanılır.
Mate çayı kavrulmuş ya da kavrulmamış biçimde satılmaktadır.
Mate Yaprağının Faydaları
Yağ yakımını artırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle kilo vermeye yardımcıdır.
Bedensel aktivitede bulunan ve spor yapanlar için doğal bir enerji kaynağıdır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı kullanılır.
Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu mate yaprağının (Mate folium) dış stres faktörlerine karşı vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabileceğini belirtmiştir.
Mate bitkisi sinirleri uyarıcı özelliktedir.
Kafeinin sağladığı canlandırıcı özelliklere sahip ancak onun olumsuz etkilerine sahip değil.
Canlandırıcı etkisi olmakla birlikte kafein gibi sinirlilik yapmaz. Kafeinin neden olduğu ellerde titreme, çarpıntı, tansiyonun yükselmesi ve bağımlılık gibi olumsuz etkilere sebebiyet vermediği ifade ediliyor.
Enerji verici etkisinin içindeki matein adlı santral sinir sistemi uyarıcısından kaynaklandığı belirtiliyor. Teofilin ve teobramin etken maddeleri de kişiye kendini daha enerjik ve canlı hissettiriyor.
Mate Çayı Zayıflatırmı ?
Vücutta yağ emilimini engelleyici ve de yağların hızlı yakılmasını sağlayıcı etkilere sahiptir.
İştah kesici etkisi vardır. Açlık hissini azaltır.
Diüretiktir. Yani idrar söktürücü dür. Vücuttan ödem söktürmek isteyenler için de kullanılabilen idrar söktüren bir bitkisel çay türüdür.
Mate bitkisinde bir bölümü yeşil çayla ortak olan 196 etken madde bulunur.
Yeşil çaydan daha güçlü antioksidan etkisinin olduğu ve bu sayede kalp damar rahatsızlıkları, romatizma ve birçok kronik dejeneratif hastalığa karşı da koruyucu olduğu belirtiliyor.
İçinde A, C, E, B vitaminleri, kalsiyum, selenyum, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, 15 farklı amino asit türü, klorofil bulunuyor.
Mate çay: 2 kahve kaşığı mate yaprağına 150 ml kaynar su eklenir 5 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2 fincana kadar içilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver