Marshall Planı Nedir Hakkında Bilgi

Marshall Planı Nedir

Marshall Planı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Marshall Planı Nedir, Marshall Planı Ne Anlama Gelir, Marshall Planı Ne Demektir, Marshall Planı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Marshall Planı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Marshall Planı Anlamı

II. Dünya Savaşı sonrasında ABD’nin Avrupa devletlerine uyguladığı ekonomik yardım plânı. “European Recovery Program” (ERP) olarak da bilinen programı, ABD Devlet Bakanı George C. Marshall, 5 Haziran 1947′de Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmasında ortaya attı. Temmuz 1947′de 17 Avrupa ülkesinin temsilcileri, ekonomik gereksinimlerini saptamak için Paris’te toplandılar. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bu 17 ülke, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İsveç, İsviçre, İngiltere ve Batı Almanya idi. SSCB, önce dışişleri bakanı Molotov’u temsilci olarak gönderdiyse de daha sonra onu geri çağırıp, plânı Amerikan ekonomik emperyalizminin bir silâhı olarak eleştirdi.

ERP’den gelecek yardımı idare etmek amacıyla merkezi Paris olan “Organization for European Economic Cooperation” (Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü/OEEC) kuruldu. 3 Nisan 1948′de Amerikan Kongresi’nin programı onaylamasıyla, 5.300.000.000 dolar tutarındaki ilk yardım OEEC emrine verildi. 1951 sonlarına kadar süren program sırasında ABD, Avrupa devletlerine toplam 11.664.700.000 dolar yardım yaptı. Marshall Plânı, Avrupa ülkelerinin II. Dünya Savaşı sonrası bozulan ekonomik durumlarını düzeltmelerinde çok önemli bir rol oynadı.

Konu ile ilgili aramalar: Marshall Planı Nedir Marshall Planı ödev ara Marshall Planı kelime anlamı Marshall Planı sözlükte ara Marshall Planı ansiklopedi bilgi bankası ara Marshall Planı ne demek Marshall Planı neye denir

Marshall Planı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver