Marmara Adası Nedir Nerededir Hakkında Bilgi

Marmara Adası Nedir Nerededir

Marmara Adası anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Marmara Adası Nedir, Marmara Adası Ne Anlama Gelir, Marmara Adası Ne Demektir, Marmara Adası Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Marmara Adası ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Marmara Adası Anlamı

Marmara Denizi’nde ada ve Balıkesir iline bağlı ilçe. Kapıdağ Yarımadası’nın kuzeybatısında, Paşalimanı, Avşa ve Ekinlik adalarının kuzeyinde yer alır. İstanbul’un 30 mil kadar batısındadır. Dağlık, fakat kıyıları küçük koy ve burunlarla parçalanmış bir ada olan Marmara’nın alanı 117,18 km2 (Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük adası), kıyılarının uzunluğu ise 72.5 kmdir. Her yanından dik yamaçlarla birden yükselir; üzeri nispeten düzdür.

Marmara, adanın güneybatı kıyısında, Aba ve Kole burunları arasında bir koyda kurulmuştur. Ayrıca Çınarlı, Gündoğu, Ovaköy, Asmalı ve kuzey kıyıda yer alan Saraylar adını taşıyan beş köyü ile birçok taşocakları vardır. 30 yıl öncesine kadar adanın geçim kaynağı zeytincilik, taşocakları (mermer, mermer tozu, granit), balıkçılık ve küçük ölçüde hayvancılıktı. Yakın yıllara dek bir balık konservesi fabrikasını besleyen balıkçılık, eski önemini büyük ölçüde yitirmiştir. Adanın bugün en önemli gelir kaynağı, son 20 yıldan beri giderek canlanan turizmdir. İlçe nüfusu 8.203, merkez nüfusu 2.091 (1997).

Konu ile ilgili aramalar: Marmara Adası Nedir Marmara Adası ödev ara Marmara Adası kelime anlamı Marmara Adası sözlükte ara Marmara Adası ansiklopedi bilgi bankası ara Marmara Adası ne demek Marmara Adası neye denir

Marmara Adası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver