Mark Lambert Bristol Mark Lambert Bristol Biyografisi Mark Lambert Bristol Eserleri Nelerdir?

Mark Lambert Bristol Kimdir Mark Lambert Bristol Kimdir, Hayatı Biyografisi | Hakkında

Mark Lambert Bristol Kimdir, Hayatı Biyografisi, Mark Lambert Bristol Hakkında Bilgiler, Mark Lambert Bristol Eserleri Nelerdir, Yaşamı ve Önemi

biyografi kimdir resmi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda ziyaretçilerimiz için Mark Lambert Bristol hakkında bilgilere yer verdik.

Mark Lambert Bristol Kimdir?

Mark Lambert Bristol (17 Nisan 1868 – 13 Mayıs 1939) ABD Deniz Kuvvetleri’nde tuğamiral (Rear Admiral) rütbesine yükselmiş ve bu sıfatla aktif ve muharip görevlerde bulunmuş bir subaydır. Aynı zamanda, 1919-1927 arasındaki kritik geçiş döneminde ABD ile Türkiye (Osmanlı Devleti – Ankara TBMM hükümetleri – Türkiye Cumhuriyeti) arasındaki ilişkilerde ülkesini Yüksek Komiser (High Commissioner) sıfatıyla temsil görevini üstlenmiştir.
1868′de New Jersey eyaletinin Glasboro kentinde doğmuştur. A.B.D. Deniz Kuvvetleri Akademisinden (United States Naval Academy) 1887′de mezun olmuş, Amerikan-İspanyol Savaşı’nda USS Texas gemisinde görev yapmış ve Santiago de Cuba Savaşı’na katılmıştır. 1901-1903 arasında A.B.D. Kuzey Atlantik Filosu başkomutanının yaverliği görevini yürütmüştür. I. Dünya Savaşı’nda USS Oklahoma (BB-37) savaş gemisinin komutanlığını yapmıştır.
1919-1927 yıllarında önce Osmanlı Devleti ve Ankara’daki TBMM hükümetleri nezdinde, Cumhuriyet’in ilanından sonra da Türkiye Cumhuriyeti nezdinde, A.B.D. Yüksek Komiseri sıfatıyla büyükelçilik vazifesi yürütmüştür. Önyargılardan arınmış ve ciddi kişiliği ve yaklaşımı çevresinde takdir toplamış, titizlikle muhafaza ettiği yazışmaları ve topladığı diğer dokümanlar görev yürüttüğü kritik dönemin tarihinin yazılmasında önemli katkı sağlamıştır. ABD Kongre Kütüphanesi’ne devrettiği Bristol Belgeleri (Bristol Papers) bu nedenle Osmanlı Devleti son yılları ve Türkiye Cumhuriyeti ilk yıllarına ışık tutan bir kaynak kabul edilir.
1927′de A.B.D. Asya Filosunun komutanlığına getirilmiş, 1939 yılında vefat etmiştir.
A.B.D. Donanmasının iki faal gemisi ismini taşımaktadır. Ayrıca, 1920′de kuruluşuna büyük katkıda bulunduğu Nişantaşı Amerikan Hastanesi’ne bağlı hemşirelik okulu olan Amiral Bristol Hemşirelik Okulu da ismini Türkiye’de de yaşatmaktadır.

İlgili aramalar: Mark Lambert Bristol Kimdir, Hayatı Biyografisi, Mark Lambert Bristol Hakkında Bilgiler, Mark Lambert Bristol Eserleri Nelerdir, Yaşamı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver