Mantar Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Mantar Teknikeri, Mantar Teknikeri hakkında, Mantar Teknikeri ile ilgili bilgi, Mantar Teknikeri mesleği, Mantar Teknikeri nasıl olunur, Mantar Teknikeri olmak için, Mantar Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Mantar Teknikeri özellikleri, Mantar Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Mantar Teknikeri Görevleri
Bitkisel üretim alanında çalışan ziraat mühendisleri tarafından hazırlanan üretim planını uygulamaya koyar, Mantar üretiminde gerekli olan kompost hazırlama (sap, saman ve gübre karıştırılarak yığının oluşturulması, ıslatılması ve aktarılması) işlerini yapar, Üretim odalarında sıcaklık, nem ve havalandırma işlerini kontrol eder, Mantarın üretimini çeşitli aşamalarında denetler, Üretim sırasında karşılaşılan hastalık ve zararlılara karşı gerekli mücadele ve bakımın yapılmasını sağlar, Üretim sırasında kompost yüzeyine örtü toprağının serimi tırmıklama, sulama ve hasat işlerini yapar, Hasat edilen mantarın paketlenmesi işlerine yardımcı olur, Mantarın pazarlanması için gerekli çalışmaları yapar, Mantar konservesi yapımında görev alabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Mantar Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Klima, Termometre, Hidrometre, İlaçlama alet ve ekipmanları ( ilaç motoru, sırt pompası), Hasat sırasında kullanılan aletler (bıçak, terazi, ambalaj malzemeleri vb), Otoklav, Bilgisayar, Mantar kompostu (buğday sapı, tavuk gübresi, at gübresi, kireç, alçı, kimyasal gübreler), Torf (örtü toprağı), Tohumluk misel.

 

Mantar Teknikeri Özellikleri
Mantar teknikeri olmak isteyenlerin; Biyolojiye, özelliklede botaniğe ilgili ve bu alanda başarılı, Açık havada ve bitkisel üretim alanında çalışmaktan hoşlanan, bedence sağlam ve dayanıklı, dikkatli, temiz ve titiz kimseler olmaları gerekir.

 

Mantar Teknikeri Okulu
Mesleğinin eğitimi üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokullarının ” Mantarcılık ” bölümlerinde verilmektedir.

 

Mantar Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra ( 2) yıldır.

 

Mantar Teknikeri Diploma
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Mantarcılık” ön lisans diploması ve “Mantar Teknikeri” unvanı verilir.

 

Mantar Teknikeri Çalışma Alanları
Çok az bir sermaye ile aile işletmeciliği şeklinde bodrum, depo gibi değerlendirilmeyen kapalı alanlarda kendi işletmelerini kurup, mantar yetiştiriciliği yapabilirler. Hazır kompost ve mantar üretimi yapan özel sektöre ait işyerlerinde çalışabilirler. Tarım il ve ilçe müdürlüklerinde, üniversitelerde ve araştırma enstitülerinde görev alabilirler.

 

Mantar Teknikeri Meslekte İlerleme
“Mantarcılık” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde fakültelerin Bahçe Bitkileri, Beslenme ve Diyetetik , Bitki Koruma ,Gıda Mühendisliği ,Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması ,Tarla Bitkileri, lisans programlarına ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler. birine dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver