Manometre Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Manometre Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Manometre Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır
Manometre anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Manometre Nedir, Manometre Ne Anlama Gelir, Manometre Ne Demektir, Manometre Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Manometre ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Manometre Anlamı

İki akışkan basıncı arasındaki farkı ölçmeye yarayan araç. Basıölçer de denen manometreler genellikle kapalı bir kaptaki gazların basıncını ölçmekte kullanılır. Sıvılı ve metal manometre olmak üzere iki çeşittir.

Sıvılı manometreler genellikle cıva (ya da buhar basıncı düşük bir sıvı) dolu bir U borusundan oluşur. Bir kola uygulanan basınç, cıva sütunları arasında meydana getirdiği yükseklik farkıyla ölçülür. Örneğin 50 atmosfer gibi büyük bir cıva sütunu farkı gerektirecek basınçların ölçülebilmesi için birkaç U borusu, araya sıkıştırılmış hava ya da hafif bir sıvı yerleştirilerek seri hâlde kullanılır.

Uygulamada, az yer kaplaması ve daha kolay kullanılması bakımından, daha az duyarlı olmakla birlikte metal manometreler yaygındır. Bir ucu kapalı, kıvrılmış ve esnek bir borunun, basıncı ölçülecek akışkanla dolunca, eğriliğini değiştirmeye çalışması ve bu sırada ibreyi hareket ettirmesiyle çalışır.

Konu ile ilgili aramalar: Manometre Nedir Manometre ödev ara Manometre kelime anlamı Manometre sözlükte ara Manometre ansiklopedi bilgi bankası ara Manometre ne demek Manometre neye denir

Manometre ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver