Manihaizm Nedir Hakkında Bilgi

Manihaizm Nedir

Manihaizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Manihaizm Nedir, Manihaizm Ne Anlama Gelir, Manihaizm Ne Demektir, Manihaizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Manihaizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Manihaizm Anlamı

İran’da İ.S. 3. yüzyıl ortalarında İranlı ressam Mani’nin yaydığı din. “İyilik” temeline bağlı olan Manihaizm, Zerdüşt inançları ile eski Mezopotomya dinlerinin karması olarak gözükmektedir. Mani inancına göre evren, “iyilik” ile “kötülüğün” savaş alanıdır. İnsan ile evrenin yapısı aynıdır. İnsan içinde iyilik, aydınlık, ruh olarak; kötülük de karanlık, beden, şeytan olarak var olmaktadır. Dolayısıyla insan bu iki gücün sürekli çatışması arasında eylemlerine yön verir. Mutluluk ise bu iki güç arasında denge ve uzlaşmaya bağlıdır. Bu iki güçten hangisi mücadeleyi kazanırsa kişi, iyi ya da kötü olur. İyilik ile kötülüğün kaynaştığı “Birlik”e giden yol, ancak derin bilgi ve duyuşla elde edilir. Manihaizm’de sevgi, insanlar arasındaki eşitlik ve kardeşliğin kaynağıdır. Zamanla Budist, İslâm ve Hristiyan inanışlar, Manihaizm’i derinden etkiledi ve ortadan kalkmasına yol açtı.

Konu ile ilgili aramalar: Manihaizm Nedir Manihaizm ödev ara Manihaizm kelime anlamı Manihaizm sözlükte ara Manihaizm ansiklopedi bilgi bankası ara Manihaizm ne demek Manihaizm neye denir

Manihaizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver