Mancınık Nedir Ne İşe Yarar Ne İçin Kullanılırdı Hakkında Bilgi

Mancınık Nedir Ne İşe Yarar Ne İçin Kullanılırdı

Mancınık anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mancınık Nedir, Mancınık Ne Anlama Gelir, Mancınık Ne Demektir, Mancınık Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mancınık ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mancınık Anlamı

İlk kez Antik Çağda (M.Ö. 4. yüzyıl) Yunanlılar tarafından geliştirildiği sanılan, taş, gülle ve mızrak gibi çeşitli malzemeleri atmakta kullanılan bir savaş aygıtı. Mancınığın bu şekilde kullanımı 15. yüzyılın ortalarına değin sürmüştür.

Gerilmiş bir ağaç kirişinin ya da burulmuş bir halatın anîden serbest bırakılması ilkesiyle çalışan mancınığın Orta Çağda kullanılan bazı çeşitlerinde dengeyi sağlamak için karşı ağırlıklardan da yararlanılıyordu.
Günümüzde plânör, uçak ya da füze fırlatmakta kullanılan, hidrolik sıkıştırmalı, germeli ya da başka türden itme kuvvetleriyle çalışan bazı mekanizmalara da mancınık denir.

Konu ile ilgili aramalar: Mancınık Nedir Mancınık ödev ara Mancınık kelime anlamı Mancınık sözlükte ara Mancınık ansiklopedi bilgi bankası ara Mancınık ne demek Mancınık neye denir

Mancınık ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver