Manas Destanı Nedir Kimlere Aittir Hakkında Bilgi

Manas Destanı Nedir Kimlere Aittir

Manas Destanı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Manas Destanı Nedir, Manas Destanı Ne Anlama Gelir, Manas Destanı Ne Demektir, Manas Destanı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Manas Destanı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Manas Destanı Anlamı

Manas Destanı Nedir Kimlere Aittir
Kırgız Türklerinin manzum biçimde yazılmış destanı. Destanda, Müslüman Türklerle Kalmuk Türkleri ve Çinlilerin savaşları, Kırgızların mitolojileri, en eski dinsel inanışları, gelenek ve görenekleri, yaşam savaşımları anlatılır.

Destanda Nogay’ların kahramanlıkları uzun yer tutar. Baş kahramanı Sarı Nogay Er Manas’tır. Bugün Talas Havzası’nda Manas adını taşıyan bir mezar vardır. Elde bulunan metinler “manasçı” denilen halk ozanlarının söylediklerinden derlenmiştir. Yapıtın tamamı 180 307 dizedir. Yapıtta ya yalnızca Manas’ın atı Akboz’un tanıtımı 100 sayfa tutmaktadır. Manasçılar ve bazı bölümleri anlatan Ircılar, destanı kopuz ve kıyak (iki telli, yaylı bir saz) eşliğinde okurlardı.

Konu ile ilgili aramalar: Manas Destanı Nedir Manas Destanı ödev ara Manas Destanı kelime anlamı Manas Destanı sözlükte ara Manas Destanı ansiklopedi bilgi bankası ara Manas Destanı ne demek Manas Destanı neye denir

Manas Destanı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver