Makro komutlar oluşturma ve kısayol tuşları atama programı

HotkeyP  portable ve ücretsiz bir program olup sizlere makro komutlar yapma ve belirli görevleri gerçekleştirmek için klavye kısayol tuş kombinasyonları atama imkanı verir. Bu görevler arasında dosya açmak, program çalıştırmak, bilgisayarı kapatmak, pc yi yeniden başlatmak, pencere saydamlığını değiştirmek ve fare hareketlerini sümule etmek gibi bir çok şeyi sayabiliriz. Ayrıca bu programla multimedya tuşlarını da kısayol olarak kullanabilirsiniz.
Mesela bir oyunu seçebilir ve bu oyunda fare ile yaptığınız bir hareketi klavye kısayol tuş kominasyonlarına atayabilirsiniz. Böylece oyun oynarken fare kullanmak zorunda kalmazsınız.

Kısayollar ve komutlar haritası programın ana penceresinde görülüyor. Buradaki kısayol tuş kombinasyonlarının görevleri yanlarında yazmaktadır. Yeni bir komut veya kısayol eklemek için sağ taraftaki butonlardan “Add” yazana tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki resimde görülen pencere açılacaktır. Buradan “working directory” kısmındaki butona tıklayıp kısayol atamak istediğiniz programın olduğu klasörü bulun. En alttaki category kısmından bir kategori girin ve en üstteki “command” yazan kısma tıklayarak bir komut girin.

Komut girmek için aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi, ” Command” yazan kısımdaki ok işaretine tıklayın ve açılacak menüden faydalanarak kendi ihtiyacınıza göre bir komut oluşturun. Son olarak pencerenin en üstündeki kısımdan bu komutu çalıştırmak için hangi tuşlara basılması gerektiğini yani klavye kısayol tuş kombinasyonunu seçin. Mesela kutucuklardan sadece Ctrl yi seçip soldaki boş kutuya da “h” yazarsanız oluşturmuş olduğunuz komutu çalıştırmak için kısayol “Ctrl+h” olacaktır. Ctrl ye basılıyken aynı anda h tuşuna da basarak az önce hazırladığınız komutu çalıştırabilirsiniz.

HotkeyP açık kaynak kodlu ücretsiz bir programdır ve XP, Windows Vista and Windows 7 sistemleri ile uyumlu çalışır.

http://www.enbasit.com/indir.png

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver