Makinist ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Makinist,, Makinist hakkında, Makinist ile ilgili bilgi, Makinist mesleği, Makinist nasıl olunur, Makinist olmak için, Makinist olmak için hangi okulu okumalı, Makinist özellikleri, Makinist ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

Makinist Görevleri
Lokomotifin mekanik aksamını yağlar ve gerekli güvenlik önlemlerini alır, Lokomotifi çalıştırır ve yol boyunca hareket emirlerine, tarifelere, işaretçinin ve diğer demiryolu personelinin vereceği sinyallere uyar ve trenin hareketlerini kontrol eder, Lokomotifte görev yapan diğer çalışanları denetler, Seyahat sırasında ufak tamir ve ayar işlerini yapar, Yolculuk bittikten sonra rapor tutar ve ilgili defterleri (vukuat defteri vb.) doldurur.

Sponsorlu Bağlantılar

Makinist Kullanılan Malzemeler
Lokomotif (buharlı, dizel, elektrikli, dizel-elektrikli), Telsiz, Hareket modelleri, Tornavida, pense, anahtar takımları, çeşitli avadanlıklar, Vukuat defteri (ortaya çıkan sorunların yazıldığı defter).

Makinist Özellikleri
Makinist olmak isteyenlerin; Göz-el ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen, Uyarıcılara çok çabuk tepki verebilen, belli bir anda birçok şeyi algılayabilen, dikkatli, sorumlu, soğukkanlı, renkleri ayırt edebilen, bedence sağlam, ruh sağlığı yerinde, makinelerle uğraşmaktan hoşlanan ve mekanik yeteneği olan kimseler olmaları gerekir. Sakatlık ve renk körlüğü, mesleğin yürütülmesini engelleyen durumlardır.

Makinist Çalışma Alanları
Meslek elemanları, ağırlıklı olarak TC Devlet Demiryolları ile şeker fabrikaları, demir çelik fabrikaları, şehir-içi raylı sistem yolcu taşımacılığında çalışabilirler. Demiryolu taşımacılığında, buharlı lokomotiflerden dizel lokomotife ve dizelelektrikli lokomotife daha sonra da tesisatı olan demiryollarında elektrikli lokomotife geçiş yapılmıştır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak bazı ülkelerde bilgisayarlı lokomotiflerin kullanıldığı görülmektedir. Artan nüfus beraberinde kitle taşımacılığı sorununu da getirmektedir. Kitle taşımacılığının en ekonomik ve güvenli araçlarından birisi de trendir. Ülkemizde demiryolu ile yük ya da yolcu taşımacılığının istenilen seviyede olduğu söylenemez. Bir ülkenin gelişmesi için demiryolu taşımacılığı çok önemli olduğuna göre ülkemizde de bu alanda önemli atakların yapılması bir zorunluluk olmaktadır. Demiryollarının gelişmesi ve modernleştirilmesi demek, aynı zamanda daha fazla makinistin çalışması demektir.

Makinist Okulu
Makinistlik mesleğinin eğitimi TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet-içi eğitim merkezleri ile Eskişehir’de bulunan TCDD Meslek Lisesinde yapılmakta iken, söz konusu okul artık öğrenci almadığından endüstri meslek lisesi mezunları alınarak hizmet-içi eğitimle yetiştirilmektedir.

Makinist Okulu Kaç Yıllıktır
TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünde makinist mesleğinin eğitimi; TCDD Meslek Lisesi mezunu için 18 ay, endüstri meslek lisesi mezunları için 4 yıldır.

Makinist Meslekte İlerleme
Yeni mezun olmuş TCDD Meslek Lisesi mezunu ile açıktan sınavla alınan endüstri meslek lisesi mezunları makinist yardımcısı olarak göreve başlarlar. Belirli bir süre hizmet-içi eğitimden sonra makinist unvanı alırlar. Makinist olarak diploma (Bröve) alanlar kurslara devam etmek suretiyle baş makinist olabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver