Makineci ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Makineci, Makineci hakkında, Makineci ile ilgili bilgi, Makineci mesleği, Makineci nasıl olunur, Makineci olmak için, Makineci olmak için hangi okulu okumalı, Makineci özellikleri, Makineci ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Makineci Görevleri
Dikim yapılacak parçaya göre makineyi seçer, Makineyi iğne, iplik, dikim çeşidine göre dikişe hazırlar, gelen parçaların renk, şekil ve kesim özelliklerine göre iplik ve dikiş çeşidini seçerek dikimini yapar, dikimi yapılan parçaların overlok işlemini yapar, dikimi yapılan parça üzerine makine ile yapılması istenilen desen, şekil, parça ilavesi vb. işlemlerini yapar, dikilen, tamir edilen parçaları kontrol eder, varsa hatalarını düzeltir, dikilen parçaları ilgili üniteye götürür veya gönderir, makinenin günlük bakımını yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Makineci Kullanılan Malzemeler
Düz ve sanayi tipi kendine özgü dikiş makineleri, Overlok makinesi, reçme makinesi, ilik otomatı, düğme otomatı, Makas, İğne, Yağdanlık, Tela, Kumaş, deri, kürk, mefruşat, branda, naylon vb. maddeler, İplik, mezura, düğme, Makinelerin bakımı için gerekli el aletleri.

 

Makineci Özellikleri
Görme özürlü olmaması, renkkörlüğü bulunmaması, göz ve el koordinasyonu olması, sabırlı ve dikkatli, uzun süre oturarak çalışmayı seven, aynı işleri sürekli tekrarlamaktan bıkmayan, el ve parmak becerisi yüksek olması gerekir.

 

Makineci Çalışma Alanları
Makineciler, hazır giyim imal atölye ve fabrikaları mefruşat, çadır – branda imal atölyeleri; torba, çuval atölyelerinde çalışabilirler. Ülkemizin tekstil yönünden gelişmiş olması, hazır giyim ürünlerinin çeşitlenmesi hazır giyime duyulan ihtiyaç makineci istihdamını da olumlu yönde etkilemiştir. Halen yetişmiş makineci açığı oldukça fazladır. Ancak, konfeksiyon işyerlerinde yaygın olarak sigortasız işçi çalıştırma, düşük ücret gibi nedenlerle bu meslek elemanlarında sık sık işyeri değiştirme söz konusudur. Kendi işyerlerini açma imkânları da mevcuttur.

 

Makineci Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin erkek terziliği ve bayan terziliği bölümlerinde ders olarak verilmektedir.

 

Makineci Okulu Kaç Yıllıktır
Makinecilik eğitiminin süresi her şeyden önce öğrenme şekline göre değişmektedir.

 

Makineci Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver