Makine Zabiti ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Makine Zabiti, Makine Zabiti hakkında, Makine Zabiti ile ilgili bilgi, Makine Zabiti mesleği, Makine Zabiti nasıl olunur, Makine Zabiti olmak için, Makine Zabiti olmak için hangi okulu okumalı, Makine Zabiti özellikleri, Makine Zabiti ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Makine Zabiti Görevleri
Ana makinenin (gemiyi götüren makinenin) ve geminin elektriğini sağlayan yardımcı makinelerin yağ, su, yakıt ile egzoz basınçlarını kontrol eder, eksik olduğunda ikmal yaptırılmasını sağlar. Ana makine ve yardımcı makinelerin mazot tanklarına, ana mazot tanklarından yakıt transferi yapar. Basınçlarda ani düşmeler olursa tehlikeli durumu atlatacak müdahaleyi yapar ve başteknisyene haber verir. Pompaların ve elektrik motorlarının basınçlarını kontrol eder, arıza yaptığında yedeklerini devreye sokar. Günde 4’er saat olmak üzere yanındaki yardımcı elemanla vardiya tutar. Gemide yapılamayacak bir parça varsa dışarıya atölyelere gönderip yerlerine yedeklerini takar. Makineyi kalkışa hazırlar. Kazanı yakar, makineyi ısıtır, makineye hava çıkartıp soğutma suyu tanklarının eksik sularını tamamlar ve separatörü çalıştırıp yağı ısıtır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Makine Zabiti Kullanılan Malzemeler
Arıza bulmak, bakım ve onarım işlemleri için el aletleri, elektronik ölçüm ve test cihazları, Gemi tesis ve teçhizatının söküm, bakım onarımı ve yeniden montajı için el aletleri ve ölçüm cihazları, Gemilerde tipik olarak yerine getirilen onarım işlemleri ve imalat için uygun aletleri, Hidrolik ve pnömatik araçları, Torna tezgâhı, Freze tezgâhı, Vargel tezgâhı, Kesme aletleri, değişik ölçü ve çaplarda vidalar, somunlar, perçinler, kutu profil, köşebentler (U ve + gibi küçük profiller), parça ve yarı mamuller, metal parçalar.

 

Makine Zabiti Özellikleri
Makine Zabiti / Gemi Makineleri Teknisyeni olmak isteyenlerin: Fiziğe, özellikle mekanik konusuna ilgili ve başarılı, göz-el koordinasyonu, uzay ilişkilerini görebilme yeteneği gelişmiş, alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan, bedence güçlü, dikkatli ve sabırlı, başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen, açık denizlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olması gerekir.

 

Makine Zabiti Çalışma Alanları
Makine Zabitleri / Gemi Makineleri Teknisyenleri, gemilerde, tersanelerde ve motor atölyelerinde çalışırlar. Ayrıca, devlete ait motor üretim ve bakım atölyelerinde usta olarak çalışabilirler. Teknisyenler gemi haricinde, gemilere önderlik eden gemi şirketlerinde ve özel oto servislerine başvuruda bulunarak kendilerine iş bulabilirler.

 

Makine Zabiti Okulu
Mesleğin eğitimi endüstri meslek liseleri, anadolu meslek liseleri, teknik liseler, anadolu teknik liseleri ile çok programlı liselerin Gemi Makineleri isimli bölümlerinde verilmekte iken yeni uygulamaya göre aynı okulların Denizcilik alanı altında Makine Zabitliği dalı ismiyle verilmeye başlanmıştır.

 

Makine Zabiti Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 4 yıldır.

 

Makine Zabiti Meslekte İlerleme
Makine Zabiti olarak 2 yıl açık denizde çalıştıktan sonra açılan “İkinci Makinist”sınavında başarılı olurlarsa İKİNCİ MAKİNİST unvanını alırlar. İkinci Makinist olarak 2 yıl açık denizde çalıştıktan sonra açılan “Baş makinist “sınavında başarılı olurlarsa BAŞMAKİNİST unvanını alırlar. Meslek liselerinin Denizcilik alanı Makine Zabitliği dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Enerji, Endüstriyel Kalıpçılık, Güverte, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Sondajcılık, Sualtı Teknolojisi, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Gemi Makineleri İşletme, Otomotiv, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Metalografi ve Malzeme Muayenesi, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi, Yatçılık ve Yat İşletmeciliği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca; mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Makine (Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu), Makine Resim ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver