Makine Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Makine Teknisyeni, Makine Teknisyeni hakkında, Makine Teknisyeni ile ilgili bilgi, Makine Teknisyeni mesleği, Makine Teknisyeni nasıl olunur, Makine Teknisyeni olmak için, Makine Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Makine Teknisyeni özellikleri, Makine Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Makine Teknisyeni Görevleri
Her türlü makinenin bakım ve onarımını yapar, birden fazla sayıda parçanın birleştirilmesi ile meydana gelen ürünün, yapım resimlerini ve özelliklerini inceler, verilen talimatlara göre birleştirme (montaj) ve parçalara ayırma (demontaj) işlemlerini yapar, Montaj sırasında ortaya çıkan hatalı parça ve yarı işlenmiş parçaları ayırır, kalite kontrolünü yapar, Gerektiğinde montaj hattına, malzeme, hammadde ve yarı işlenmiş ürünü taşır, montaj işlemi sırasında ölçüleri hesaplar ve işlemin sırasını planlar, Montaj işlemlerinde işlenmesi gereken metal parçaların istenilen ölçülerde olması için gerekli ölçüm işlemlerini yaparak keser ve biçim verir, Metal parçaların ısıl işlem (sertleştirme) işlerini yapar, bağlantı yerlerini ve çatlakları lehimler veya kaynak yapar, Üretilen makine elemanlarının (parçalarının) çeşitli ölçü aletleri ile kontrolünü yapar, Montaj işlemi tamamlanan makine parçasının veya makinenin çalışmasını izler, test eder.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Makine Teknisyeni Kullanılan Malzemler
Montaj takım, cihaz ve donanımları, anahtar takımları, çeşitli penseler, çeşitli presler, elektrik ve oksijen kaynak makinesi, tesviyeci aletleri, hava kompresörü, hidrolik ve mekanik kaldırıcılar, taşıyıcılar, çeşitli takım tezgâhları, değişik ölçü ve çaplarda vidalar, somunlar, perçinler, kutu profil, köşebentler (U ve + gibi küçük profiller), parça ve yarı mamuller, metal parçalar, çeşitli ölçme ve kontrol alet ve cihazları.

 

Makine Teknisyeni Özellikleri
Makine Teknisyeni olmak isteyenlerin; Üst düzeyde şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne, Mekanik yeteneğe, göz ve elleri eşgüdümle kullanabilme gücüne sahip, Alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan, elleri ve gözleri sağlam, bedence güçlü, dikkatli ve tedbirli Kimseler olmaları gerekmektedir.

 

Makine Teknisyeni Çalışma Alanları
Makine Teknisyenleri, seri veya parça işi makine üretimi yapan işletmelerde, makine montaj atölyelerinde, makine-motor ve mekanik cihazlar üreten işletmelerin yapım ve montaj bölümlerinde çalışırlar. Günümüzde rekabetin ve kalitenin önem kazanması, özellikle makine imalatında yeni teknolojilerin kullanılması ve yeni teknolojik makinelerin sanayimize girişiyle makine montajı alanında yetişmiş teknik elemanlar ön plana çıkmaktadır. Bu alanda kendisini yetiştirmiş nitelikli elemanlara ihtiyaç vardır.

 

Makine Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi; Endüstri meslek liseleri, teknik liseler, çok programlı liseler, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerinin makine bölümünde verilmekte iken yeni uygulamaya göre bu bölümün ismi Makine Teknolojisi alanı olarak değişmiş olup Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme, Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı, Bilgisayarlı Makine İmalatı, Endüstriyel Kalıp, Mermer İşleme, Makine Bakım Onarım dallarında eğitim verilmeye başlanmıştır. Bu dallar hakkında bilgi edinmek için bakınız genel-eğitim-öğretim dosyaları. Bu dosyadaki eğitime ilişkin bilgiler bu değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

 

Makine Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi; Endüstri Meslek Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri, Teknik liseler, Anadolu Teknik Liseleri ile Çok Programlı Liselerin ilgili bölümlerinde 4 yıldır.

 

Makine Teknisyeni Meslekte İlerleme
Endüstri meslek lisesi, teknik lise ve Anadolu teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olup da bu mesleği yapanlar; usta, ustabaşı, formen, şef vb. pozisyonlara yükselebilirler. Belirli bir tip makine montajı konusunda uzun süre çalışma uzmanlaşmayı sağlayabilir. Meslek liselerinin Makine/Makine Teknolojisi bölüm/alanından mezun olanlar istedikleri takdirde Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Makine, Makine – Resim – Konstrüksiyon, Otomotiv, Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Endüstriyel Kalıpçılık, Enerji, Gemi Makineleri, Gemi Makineleri İşletme, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Metalografi ve Malzeme Muayenesi, Metalürji Malzeme, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerinde Enerji Üretimi, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver