Makine Nedir Hakkında Bilgi

Makine Nedir

Makine anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Makine Nedir, Makine Ne Anlama Gelir, Makine Ne Demektir, Makine Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Makine ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Makine Anlamı

İş yapmaya yarayan araç ya da hareket, kuvvet ve enerji aktarmak, değiştirmek ya da dönüştürmek yoluyla yararlı iş yapmaya yarayan aygıt. Gerçekte üç temel makine vardır. Bunlar eğik düzlem, kaldıraç ve tekerlektir. Tüm öteki makineler ne denli karmaşık olursa olsun bu üçünden ya da bu üçünün uyarlanmasından ibarettir. Makinenin özelliği, yük adı verilen büyük bir direngen kuvveti ondan daha küçük bir kuvvet uygulayarak yenmesidir. Kuvvetin aldığı yolun, yükün aldığı yola oranına makinenin “hız oranı”, yükün kuvvete oranına da makinenin “mekanik avantajı” ya da “kuvvet oranı” denir. Yüke yapılan iş ile uygulanan kuvvetin yaptığı iş arasındaki oran ise makinenin “verimi”dir. Mekanik avantaj 1′den küçük, 1′e eşit ya da 1′den büyük olabilir ama sürtünme kayıpları vb. yüzünden verim her zaman 1′den küçüktür. Verim, (yük x yükün aldığı yol/kuvvet x kuvvetin aldığı yol) ile ya da aynı şey demek olan (mekanik avantaj/hız oranı) ile hesaplanabilir ve genellikle 100 ile çarpılarak % biçiminde ifade edilir.

Konu ile ilgili aramalar: Makine Nedir Makine ödev ara Makine kelime anlamı Makine sözlükte ara Makine ansiklopedi bilgi bankası ara Makine ne demek Makine neye denir

Makine ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver