Maki Nedir Nerenin Bitki Örtüsüdür Hakkında Bilgi

Maki Nedir Nerenin Bitki Örtüsüdür

Maki anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Maki Nedir, Maki Ne Anlama Gelir, Maki Ne Demektir, Maki Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Maki ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Maki Anlamı

Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgelere özgü bitki örtüsüdür. Genellikle sert ve geniş yapraklı, sürekli yeşil çalı ya da küçük ağaçlardan oluşur. İnsanların ya da yangınların bu bölgelerdeki ormanları yok etmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Maki örtüsünü oluşturan bitkiler Akdeniz ikliminin kurak koşullarına uyum sağlayabilmek için bazı değişikliklere uğramışlardır. Örneğin; bu bitki türlerinde ortamdaki sudan olabildiğince yararlanmak ve aşırı su kaybını önlemek amacıyla kökler derine gitmiş, yapraklar sertleşmiş, üstleri mumsu bir madde ya da reçineyle kaplanmıştır.

Maki örtüsü Akdeniz ikliminin etken olduğu alanlardan uzaklaştıkça seyrekleşir. Makinin yangın, aşırı otlatma gibi etkenler sonucunda ortadan kalkmasıyla toprağın üst katmanı zamanla aşınıp taşınır. Geride daha zayıf ve ince bir toprak katmanı kalır. Böyle alanlarda maki bitkilerinin birçoğu yeniden yetişemez.

Konu ile ilgili aramalar: Maki Nedir Maki ödev ara Maki kelime anlamı Maki sözlükte ara Maki ansiklopedi bilgi bankası ara Maki ne demek Maki neye denir

Maki ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver