Makedonya Krallığı Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Hakkında Bilgi

Makedonya Krallığı Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur

Makedonya Krallığı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Makedonya Krallığı Nedir, Makedonya Krallığı Ne Anlama Gelir, Makedonya Krallığı Ne Demektir, Makedonya Krallığı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Makedonya Krallığı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Makedonya Krallığı Anlamı

Makedonya Krallığı Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur

İlk Çağ’da anavatanı Makedonya olmak üzere kurulan krallık. Makedonya krallığının ilk kralı olarak İ.Ö. 7. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan I. Perdikkas gösterilir. Fakat hakkında kesin hiçbir şey bilinmez. Perslerin Yunanistan’dan ve Balkanlar’dan çekilmesinden sonra Makedonya Krallığı ile Yunan şehir devletleri arasında ilişkiler daha sıklaşmış, Yunan kültürü Makedonya halkı arasında yayılmaya başlamıştı. Makedonya Krallığı’nı güçlü bir devlet hâline getiren II. Phillippos oldu. II. Philippos zamanında (İ.Ö. 359-336), kabile esası üzerine dayalı olan Makedonya Krallığı, merkezi, güçlü bir devlet durumuna geldi. II. Philippos güçlü, iyi eğitilmiş bir ordu meydana getirdi, tüm Yunan şehir devletlerini kendine bağladı. Amacı Perslere karşı bir intikam savaşı açmaktı. Bunu II. Philippos değil, oğlu İskender başarabildi. Büyük İskender ile birlikte Makedonya Krallığı imparatorluğun bir parçası durumuna geldi.

Onun ölümünden sonra, tüm İskender İmparatorluğu gibi Makedonya da İskender’in generallerinin eline geçti. Bu generaller Makedonya’ya hâkim olmak için aralarında sürekli olarak savaştılar. Bu savaşlar Roma’nın işine yaradı, Roma üç büyük savaştan sonra Makedonya Krallığı’na son verdi, Makedonya toprakları Roma tarafından ilhak edildi, merkezi Selânik olmak üzere bir Roma eyaleti hâline getirildi (Provincia Macedonia, İ.Ö. 146).

Konu ile ilgili aramalar: Makedonya Krallığı Nedir Makedonya Krallığı ödev ara Makedonya Krallığı kelime anlamı Makedonya Krallığı sözlükte ara Makedonya Krallığı ansiklopedi bilgi bankası ara Makedonya Krallığı ne demek Makedonya Krallığı neye denir

Makedonya Krallığı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver