makatin kasinmasi neden olur-hemoroit basur ve anüsteki kaşıntının nedenleri-anüs kaşıntıları bitkisel çözüm tedavi yolları Hakkında Bilgi

Aşağıda makatin kasinmasi neden olur-hemoroit basur ve anüsteki kaşıntının nedenleri-anüs kaşıntıları bitkisel çözüm tedavi yolları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

makatin kasinmasi neden olur-hemoroit basur ve anüsteki kaşıntının nedenleri-anüs kaşıntıları bitkisel çözüm tedavi yolları

Anüs kaşıntısı
Kaşınmanın sebebi nedir?

Makatta kaşınmanın sebebi hemoroit olabilir – ama daha başka bir sürü sebebi de olabilir makat kaşınmasının. Örneğin; çocuklarda sık sık kurtlar sebep oluyor kaşınmaya.

Kaşınma ve kaşıma, bir şeytan döngüsü
Bazı insanlar uyumakta özellikle güçlük çekiyor. Bu insanlar geceleri yatağa girer girmez sorunlar başlıyor: Makatta bitmek bilmeyen bir kaşınma. Bu kaşınma o kadar sinir verici bir şey ki, buna çok az insan tahammül edebiliyor. Çoğu insan hemen başlıyor makat bölgesini kaşımaya – sonuçta da beklenilenin tam tersi bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü kaşıma enfeksiyona yol açabilen küçük yaracıklara neden oluyor. İyileşme esnasında kaşınma daha da güçleniyor ve kişiyi yeniden o bölgeyi kaşımaya tahrik ediyor. Böylece kaşınma ve kaşımadan oluşan bir şeytan döngüsüne kaptırıyoruz kendimizi, bu da ciltte gittikçe daha fazla tahrişata neden oluyor – kızarıklık ve şişmelere varabilen boyutlarda. Ciltteki değişimler makat kaşıntısının en sık görülen nedeni, tıp dilinde bu „anal pruritus” olarak tanımlanıyor.

Başlangıçta hemen her zaman nem var
Makat cildinde tahrişata çoğu zaman nem sebep oluyor. Terleme, ter emmiş sandalyeler, hatta etrafını ıslatan büyümüş hemoroitler cildin tahriş olmasına neden olabiliyor. Bazen de salgı dışkılayarak cildi etkileyen fistüller veya enfeksiyonal bağırsak hastalıkları kaşınma yapabiliyor. Bunun dışında alkol ve keskin baharatlar da ishale neden olarak makat cildinde tahrişata yol açabiliyor. Cilt hastalıkları da sık sık anüs kaşınmasına neden olabiliyor. Uzmanlar bazı yemeklerin ve içeceklerin de anüs kaşınmasını şiddetlendirdiğine tanık olduklarını da belirtiyorlar. Wuppertal St. Antonius Klinikleri Koloproktologlarına göre bu besinler arasında bira, süt, limon ve portakal suyu, kafein ihtiva eden meşrubatlar, çikolata, domates ve fıstık, fındık da var.

Çocuklar küçük kurtlara karşı savunmasız
Uzmanlar özellikle makatının kaşınmasından şikâyet eden çocuklarda kurt aranmasını tavsiye eder. Bunun kontrolü zor bir iş değil. Çünkü bu küçük, beyaz parazitçikleri büyük abdest sırasında kıvrıla kıvrıla oynaşırken görmek mümkün. Yumurtaları ağız yoluyla vücuda giren bu kurtçuklar, karında yumurtadan çıktıktan sonra bağırsağa geçiyor ve orada gelişmeye devam ediyor. Dişi kurtçuklar gece yumurtalarını bırakmak için aftere (anüs çıkışı) gidiyor. Bu da kaşınmalara sebep oluyor. Olay görüldüğü kadar korkutucu değil aslında. Kurtçukları öldürmek için iki kez ilaç almak yeterli. Yeniden bulaşmalarını önlemek için de dikkat edilecek ilk husus temizlik: Ellerinizi sık sık yıkayınız. Bir de iç çamaşırınızı ve yatak çarşaflarını her gün değiştiriniz ve kaynatarak veya dezenfeksiyon maddesi kullanarak yıkayınız.

Aşırı temizlik ve kaşınma
Çoğu insan anüs kaşınmasına cildi aşırı derecede temizlemekle tepki gösteriyor – ancak bu tepki şeklinin hiçbir yararı olmadığı gibi, kuvvetli sürtünmeler aslında sorunlu cilde daha fazla zarar veriyor. Sabun, deodorantlar ve ıslak bezler de. Hatta kokular ve renk pigmentleri alerjilere de yol açabiliyor. Aşırı temizlik tiki böylece bizi rahatsız eden kaşınmaların egzama olarak tanımlanan zararlı kızarıklık ve şişmelere dönüşmesine neden oluyor. Abdest artığının itinayla, mutedil bir şekilde temizlenmesi gerekir. Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Gisela Hubbes; büyük abdestten sonra makatın ilaçsız, katıksız berrak suyla temizlenmesini ve yumuşak tuvalet kâğıdı veya kurutma makinesiyle kurutulmasını tavsiye ediyor.

Anüs kaşınması halinde uzman doktora başvurunuz
Kaşınma cildin hasar görmesinden kaynaklanıyorsa; ilk etapta küvet banyosu ve muhteviyatında çinko bulunan bir kremle rahatsızlığın üstesinden gelmeyi deneyebilirsiniz. Ancak Dr. Bernhard Lenhard’a göre 1–2 hafta içerisinde bir iyileşme kaydedilmezse, egzamanın kronikleşmesi tehlikesi mevcut. Uzman Doktor, bu durumda dermatolojik bilgisi olan bir koloproktologa başvurulmasını tavsiye ediyor. Anüs kaşınmasının devamı halinde hastanın, rahatsızlığın sebebinin tespiti ve uygun tedavi yollarının belirlenmesi için mutlaka bir uzman doktora başvurması gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: Kantonsspitals Luzern, Koloproktolog Dr. Bernhard Lenhard, St. Elisabeth Avrupa Koloproktolog Merkezi, St. Antonius Wuppertal Kliniği ve Dermatolog Dr. Gisela Hubbes’den alınan bilgiler ışığında derlenmiştir.
Yazar: Martina Janning
Tarih: 10.Haz.2008

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver